Kupusna muva

  • This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 3 godine ranije by Manojlović Marko.
Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #518393
    Manojlović Marko
    Učesnik

      Kupusna muva (Phorbia brassicae) je vrsta insekta koji napada sve vrste kupusa, a najštetnija je po mlade primerke kao i za kelj, kelerabu i karfiol, brokuli. Može da boravi i na drugim vrstama kupusnjača, ali ne pravi veliku štetu na njima. Poznata je pod više latinskih naziva, od kojih je veoma često u upotrebi i Delia radicum. Larve ove bube nastanjuju predeo korenovog vrata i tu prave najviše štete. Njihove larve kopaju tunele unutar korena biljke koju napadaju, odakle crpe sokove a domaćin polako menja boju i propada. Najveću štetu pravi prva generacija koja se pojavi, jer larve napadaju mlade biljke koje nisu još dovoljno ojačale. Zaštita kupusa se obavlja preventivno, pre svega poštovanjem plodoreda. Kupusna muva je tamno sive boje, dok su krila providna. Mužjaci na leđima imaju tri pruge koje se pružaju celom dužinom ovog dela tela. Sa druge strane, ženke ih nemaju, a osim toga razlikuju se po tome što su i svetlije nijanse. Odrasle jedinke su dužine oko 5 do 7 mm i veoma je slična običnoj muvi. Jaja su eliptičnog oblika, bele boje i duga svega 1 milimetar, a na sredini imaju po jednu poprečnu brazdu. Larve su svetle boje žutobele, nemaju razvijene noge, sužene na prednjem delu tela , glava je kod njih atrofirana. Kad porastu mogu biti dugačke između 7 i 8 mm. Lutke po obliku podsećaju na bure (silindričnog oblika), smeđe su boje i nešto manje – od 6 do 7 milimetara. Nakon perioda parenja, ženke polažu jaja, a svaka može jednom prilikom da snese između 100 i 150 komada. One ih postavljaju na vrat korena ili u zemljište u neposrednoj blizini biljke. Ova vrsta štetočine može da ima dve do tri generacije godišnje.
      Hemijska sredstva se mogu primeniti i kroz sistem za navodnjavanje, jer će na taj način najbolje biti tretiran korenov vrat i prostor oko njega gde se nalaze jaja i larve. Takođe je preporuka na većim sistemima da se rasada kupusa i ostalih kupusnjača kad je to moguće zajedno u kontejnerima potapa u vodu gde je dodato sredstvo za suzbijanje kupusne muve i to neposredno pred presađivanje na stalnu poziciju. Cilj je uništavanje larvi čim se ispile.
      Možemo preporučiti korišćenje feromanskih klopki radi praćenja broja odraslih muva na povrtnjaku. Ukoliko se primete posavetujte se sa stručnim licima da bi ste mogli na vreme i adekvatno da obavite zaštitu kupusa

      Savetodavac za zaštitu bilja
      dipl.ing Marko Manojlović

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.