- This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 1 mesec ranije by Mladenović Žaklina.
-
AutorČlanci
-
18.11.2024 u 10:00 #595995Mladenović ŽaklinaUčesnik
Кукурузни пламенац појава и сузбијање
Ostrinia nubilalis – кукурузни пламенац је штеточина која све чешће узрокује смањење приноса и компромитује квалитет кукуруза. Један од разлога ширења распрострањености овог инсекта јесте промена климе и настајање услова и који јој погодују- честа појава сувих и топлих лета. Осим директних штета које се огледају у оштећењу сртабла и клипа, на месту оштећења долази до развоја проузроковача плеснивости клипа, Fusarium spp. i Aspergilus spp који могу синтетисати токсине опасне по људско и животињско здравље.
Особине: Инсект презимљава у кукурузовини, из које излеће прва генерација лептира. Лептири углавном почињу да лете почетком маја ако су пролећа топлија. Њихов лет траје око 20 дана, прво излећу мужјаци који су мањи од женке. Мужјаци прелећу преко 20 км. Женке после копулације полажу јаја и то на доњу страну листа кукуруза од 100 до 900 ком. из којих се излежу гусенице за 3 до 14 дана. Гусенице се прво хране са листовима и на њима праве штете јер их изгризају у виду рупица. Штете наноси на стабљикама у које се убушују и метлицама које ломе и на тај начин смањује оплодњу. У клипу су присутне гусенице друге генерације.
Штетност: Одрасли лептир није штетан, већ његова ларва, односно гусеница. Ларва се храни листом и касније се убушује у само стабло и када се лист развије иза ње остају кружне рупе на листовима. Ово је уједно и први видљиви знак на основу којег може да се види да је кукуруз нападнут, међутим тада је већ релативно касно за третирање јер су гусенице већ направилие велику штету. Зато је веома важно потребно пратити препоруке прогнозно извештајних служби служби за заштиту биља које се баве одређивањем почетка пиљења ларви. Сматра се да једна гусеница може да умањи принос од 3 до 6%. Што је више убушених гусеница губитак је већи. Пошто се дешава да у пољу буде нападнуто и до 60 или 70% биљака смањење приноса може бити заиста велико. Праг штетности је од 15 до 20% положених јајних легала или оштећених биљака. Велике површине под кукурузом и уситњеност парцела представљају проблем код одређивања времена И начина сузбијања ове штеточине.
Време када треба деловати инсектицидима варира из године у годину, у зависности од температуре и развоја инсекта. Кукурузни пламенац се сузбија у време пред пиљење и непосредно по пиљењу гусеница . За прву генерацију овог инсекта то је од краја маја до средине јуна, а за другу генерацију средина до краја јула. Прва генерација се некад може сузбити обичним тракторским прскалицама а за сузбијање друге, потребно је прскање висококлиренсном прскалицом која иде изнад стабиљки кукуруза. Авиотретман је погодан, али само на већим површинама. Потребно је користити регистроване препарате и користити велике количине воде због велике површине лисне масе, коју је просто потребно „окупати“, јер средство треба да дође у контакт са самим јајним леглима или младим ларвама, јер је тада овај инсект најосетљивији на инсектицид.
Инсектициди за сузбијање ове штеточине су на бази активних материја бифентрин, индоксакарб , хлорантранилипрол и сл. На дуге стазе, ради умањења штета од кукурузног пламенца првенствено треба примењивати превентивне мере заштите биља: агротехничке, механичке и узгајати отпорне сорте.
Жаклина Младеновић – дипл.инж за заштуту биља
-
AutorČlanci
- Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.