Kukuruzni plamenac (Ostrinia nubilalis)

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #522762
    Dražić Milena
    Učesnik

      Kukuruzni plamenac (Ostrinia nubilalis) je polifagna štetočina, pored kukuruza oštećenja pravi i na drugim ratarskim i povrtarskim biljkama.
      U našim uslovima ima 2 generacija godišnje. Prezimljava larva u kukuruzovini ili drugim biljnim ostacima. Kod ove vrste je veoma izražen polni dimorfizam, ženke su krupnije i svetlije od mužjaka. Boja tela i krila ženki je bledožuta sa smeđim poprečnim talasastim prugama uz ivice krila, dok su mužjaci sivosmeđi sa žutim poprečnim prugama. Jaja su spljoštena, okruglasta i beličasta. Položena su u vidu jajnih legala, pokrivena su lepljivom sluzi da bi se bolje fiksirali na podlogu. Larve su bledožute do prljavosive boje sa crnom glavom. Nakon piljenja larve se kreću ka rukavcu listova, hrane se lišćem, praveći sitne otvore nepravilnog oblika. U zoni klipa ili oko rukavca larve se ubušuju u stabljike. Larve prve generacije, najčešće se razvijaju na hibridima ranije grupe zrenja, prave oštećenja na metlici, dršci klipa i ubušuju se u stabljiku. Larve druge generacije, najčešće se javljaju na hibridima kasnije grupe zrenja, hrane se zrnom, listovima, buše stabljiku koja se lomi i pada. Mesta ubušivanja predstavljaju ulaz za patogene prouzrokovače gljivičnih oboljenja (Aspergillus, Fusarium, Penicilium). Na inficiranim klipovima može doći do stvaranja mikotoksina. Mikotoksini su stabilne supstance koje se ne mogu uništiti, samo se ravnomernije raspoređuju u proizvodu. Mikotoksini kod čoveka i životinja izazivaju veoma teška oboljenja. Larve druge generacije nanose značajne štete na plodovima paprike.
      Suzbijanje: U cilju smanjenja brojnosti populacije ove štetočine preporučuje se primena kombinacije agrotehničkih, mehaničkih, bioloških i hemijskih mera, kao i izbor otpornijih hibrida. Tokom vegetacije brojnost štetočine se prati vizuelnim pregledima biljaka, utvrđivanjem jajnih legala, praćenje imaga na svetlosnoj lampi. Hemijske mere se koriste kada se utvrdi prag štetnosti, 10 % biljaka sa jajnim leglima kod merkantilog kukuruza, dok kod semenskog i kukuruza šećerca na 5 % biljaka. Preporučuje se primena preparata sa ovicidno-larvicidnim delovanjem na bazi a.m. hlorantaniliprol, indoksakarb.

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.