Kruškina osa (Hoplocampa brevis)

  • This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 2 godine ranije by Ivanović Marija.
Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #523452
    Ivanović Marija
    Učesnik

      Домаћин крушкине осe је крушка. Врста има једну генерацију годишње. Презимљава у стадијуму ларве у земљи, у кокону, на дубини од 5 до 25 cm. У рано пролеће прелази у лутку, а у време почетка цветања крушке излећу одрасле јединке. Оне су црне боје, дужине 4 – 5,5 mm, са жуто-смеђом главом. У пролеће, женка врхом легалице пресече покожицу чашице и положи по једно јаје у дно чашчних листића пупољка или отвореног цвета. Једна женка положи 20-30 јаја. Након једне до две недеље развија се ларва, жућкасто-смеђе боје, мириса који подсећа на стенице. Ларва се убушује у млад плодић, образујући мину испод покожице плода. Одатле креће ка семеној кућици, где се храни семеном. Пошто поједе садржај семене кућице једног плода, прелази на следећи. У плоду је уочљива црвоточина непријатног мириса. Једна ларва најчешће оштети два или три плодића. Нападнути плод се превремено суши и опада. Развој ларве траје двадесетак дана, након чега се спушта у земљу, где ће презимити.
      Ради утврђивања присуства одраслих јединки крушкине осе, на око недељу дана пре почетка цветања, пожељно је у засад поставити беле лепљиве клопке. Присуство имага може се утврдити и методом удараца, односно стресањем круне у јутарњим сатима, а визуелним прегледом цветова, проценат оних на којима су положена јаја.
      Штете се огледају у опадању плодова и смањењу приноса.
      У сузбијању крушкине осе могу се користити регистровани инсектициди, на бази активне материје deltametrin, пре пиљења ларви из положених јаја. У циљу заштите пчела, примена инсектицида у фази цветања је забрањена.

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.