Krompirov moljac (Phtorimea operculella)

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #514508
    Nikolić Nevena
    Učesnik

      Krompirov moljac (Phtorimea operculella)

      Krompirov moljac (Phtorimea operculella) jedna je od najznačajnijih štetočina krompira. Ova vrsta je kosmopolitski rasprostranjena, ali najveće štete nanosi u tropskim i suptropskim regionima, gde može imati i do 12 generacija godišnje. U našim uslovima ima oko 5 generacija na polju, i zavisno od uslova može imati 2-3 generacije u skladištu. Osim na krompiru, štete pričinjava i na ostalim biljkama familije Solanacea (paradajzu, plavom patlidžanu, duvanu, kao i na nekim korovskim biljkama).
      Krompirov moljac štete pričinjava na nadzemnim i podzemnim organima krompira, ali su najveće štete na krtolama. Sa kretanjem vegetacije imago polaže jaja na naličje listova, nakon čega se ispiljene larve ubušuju i hrane tkivom lista praveći mine, ili tkivom stabla nakon čega dolazi do lomljenja i propadanja dela iznad ubušenja. Pri kraju vegetacije, sa formiranjem krtola, imago jaja polaže na krtole koje su bliže površini zemlje. Iz jaja položenih na krtolama i zemljištu u blizini krtola, pile se larve koje se ubušuju u krtole nanoseći značajne ekonomske štete. Napadnute krtole gube tržušnu vrednost, a mesta njihovog ubušivanja predstavljaju ulazna vrata patogenima koja izazivaju trulež i propadanje krtola. Ukoliko se ovakve krtole ne prepoznaju i unište već unesu u skladište, štete mogu biti višestruke.
      Zaštita od krompirovog moljca podrazumeva primenu svih mera kojima se može doprineti suzbijanju i smanjenju pojave ove štetočine. Mere borbe sprovode se tokom celog vegetacionog perioda u polju, ali i u skladištu, prilikom čuvanja krtola. Poštovanje plodoreda, izbor parcele sa „lakšim“ zemljištima i sadnja zdravih krtola značajne su preventivne mere. Sadnju treba obaviti ranije na dubini 10-15 cm, uz formiranje bankova čiju kompaktnost treba održavati tokom cele vegetacije. Pratiti pojavu i brojnost leptira krompirovog moljca, a u slučaju uočavanja položenih jaja primeniti tretmane insekticidima ovicidno-larvicidnog ili larvicidnog delovanja. U cilju sprečavanja polaganja jaja na krtole vađenju krtola pristupiti čim je to moguće, uz obavezno uklanjanje svih krtola sa površine. Zdrave i neoštećene krtole skladištiti u magacinima na čijim je otvorima potrebno postaviti mreže kako bi se sprečilo uletanje imaga, dok je u prostoru u kome se krtole čuvaju potrebno održavati temperaturu ispod praga razvoja krompirovog moljca (10⁰C).
      Nevena Ristić, mast.ing.polj.

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.