Krompirov moljac (Phthorimaea operculella )

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #599419
    Dražić Milena
    Učesnik

      Кромпиров мољац је полифагна врста, поред кромпира јавља се и на парадајзу, плавом патлиџану и дувану. На масовну појаву мољца кромпира утицало је глобално отопљавање. Последњих неколико година имамо благе зиме, а током летњих месеци до касно у јесен су биле повишене температуре праћене дужим сушним периодом. На масовнију појаву мољца утиче и производња у монокултури, мале парцеле са редукованим агротехничким мерама и смањеним бројем хемијских третмана. У нашим условима мољац има 5-7 генерација. Одрастао инсект је 10-12 мм дужине, предња крила смеђе-жуте боје, а задња крила имају сјајнољубичасти одсјај. Јаја су бисерно беле боје, ларва смеђе-жуте боје дужине до 15 мм. Презимљава у стадијуму лутке у земљишту или у остацима кртола на њиви. Женка полаже јаја око биљака на земљу, стабљику, у окца на кртолама. Ларве праве оштећења између нерава листа у облику широких мина, неправилног облика, које су напуњене изметом. Касније се ларве убушују у стабљику или кртоле, уколико нису прекривене земљом. Највеће штете праве ларве на кртолама. Ларве остављају бели измет, како се ларва креће, излази на површину кртоле кроз отворе и постаје црне боје што је карактеристичан знак присуства мољца. Основна разлика између оштећења од жичара и грчица на кртолама (нема измета и ходници иду у дубину кртоле) или пужева голаћа који праве веће рупе у кртолама. Заражене кртоле брзо подлежу нападу патогена и пропадају.

      Мере контроле кромпировог мољца:

      Агротехничке мере које подразумевају сетву здравих кртола, поштовање плодореда, обрада земљишта у јесен на већој дубини, обрада мора бити квалитетна, оптимална дубина сетве (20-25 цм). Предсетвена обрада се изводи у пролеће применом комбинованог оруђа са циљем стварања што повољнијег површинског слоја.

      Заштита током вегетације: У првом делу вегетације препарати на бази а.м. tiakloprid, да би се смањила популација мољца, делује и на кромпирову златицу и ваши. У другом делу вегетације препоручује се примена препарата на бази а.м. hlorantraniliprol. Ако је суша залити кромпир да не би дошло до стварања пукотина. Обавити вађење кромпира у што краћем року, склањајући џакове са парцеле да женке мољца не би положиле јаја на кртоле.

      Заштита у складишту: Пре уношења кромпира потребно је добро очистити складишни простор, препоручује се третман препаратима на бази а.м. pirimifos-metil. У складиште уносити само здраве кртоле. Веома је битна хигијена складишта. Постављање мрежица на прозорима и отворима за вентилаицју складишта чиме се спречава улазак штеточна. У складиштима одржавати температуру до 9 ˚C при којој нема пиљења ларви.

       

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.