Krediti na osnovu robnih zapisa(Lombardni krediti)

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #518142
    Janjić Biljana
    Učesnik

      Banke i druge institucije koje prihvate robni zapis kao instrument obezbeđenja plaćanja, mogu biti sigurne u visok stepen naplate svojih potraživanja. Sistem robnih zapisa trebalo bi da omogući efikasnije kreditiranje poljoprivrednih proizvođača, odnosno dobijanje kredita po bržoj i pojednostavljenoj proceduri
      Sistem javnog skladištenja trebalo bi da doprinese formiranju cena poljoprivrednih proizvoda saglasno principima ponude i tražnje, ali isto tako i razvoju berzanske trgovine poljoprivrednih proizvoda. Robni zapisi, kao dokumenti kojim se potvrđuje da je roba data na skladištenje, predstavljaju osnov za dobijanje povoljnih kratkoročnih kredita. Radi se o tkz. Lombardnim kreditima, odnosno kreditima kod kojih se kao instrument obezbeđenja koristi neka od hartija od vrednosti, u ovom slučaju robni zapis.
      Ovakav vid kreditiranja naročito je povoljan za finansiranje obrtnih sredstava u poljoprivredi (seme, mineralno đubrivo, gorivo i dr.), jer omogućava da se uskladištena roba proda onda kada dođe do rasta cena na tržištu.
      Politika EU suočava se sa brojnim ograničenjima vezanim za forme cenovne podrške poljoprivredi zbog strogih pravila Svetske trgovinske organizacije (WTO). U budućnosti pomoć poljoprivredi kroz subvencionisanje cena neće biti moguća. Jedan od načina pomoći biće dostupan kroz upravljane robnim rezervama strateških poljoprivrednih proizvoda.
      Savetodavac za agroekonomiju
      Biljana Janjić

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.