- This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 1 mesec, 1 nedelja ranije by Nikoletić Miloš.
-
AutorČlanci
-
22.10.2024 u 13:55 #594704Nikoletić MilošUčesnik
Biljka koja se često sreće u razgovorima o zdravom načinu ishrane i člancima u raznim časopisima i na internetu, za koju postoji veliko zanimanje je korijander (CORIANDRUM SATIVUM L.)
To je jednogodišnja, zeljasta biljka. Gaji se zbog semena, lista i ploda koji sadrži eterično ulje. Koren može ići u dubinu zemljišta do 1,5 m. lako se uzgaja.Zbog svojih osobina postaje dosta pozitivno vrednovana biljka.
Samo seme je bogato etarskim uljem koje ima poseban miris. Etarsko ulje se dobija destilacijom i ima upotrebu u medicini , kozmetici i prehrambenoj industriji. Uljne pogače koje su ostatak od destilacije ulja imaju oko 17 % proteina i 4-5 % ulja i služe kao koncentrovana stočna hrana. Malo se zna, ali korijander ima značaj i kao dobra paša za pčele. Najviše se koristi kao začin za popravljane ukusa i arome, u mesnoj industriji i svuda gde je potrebno i moguće prirodno konzervisati hranu.
Svi delovi biljke su jestivi. Plodovi se koriste kao zamena za biber ili cimet. Kada se koristi kao biber koristi se mleven, a posebno pri spravljanju kobasica. List se koristi kao dodatak u supama i čorbama. Narodna medicina ga koristi kao antioksidant i antiseptik.
Korijander spada u eterično – uljne biljke i gaji se u našem okruženju najviše u Panonskoj niziji.
Prosečan prinos je oko 800 kg/ha , a maksimalan do 1600 kg/ha.
Gaji se u plodoredu, a najbolji predusevi su mu strna okopavine i zrnene mahunjače.. Odgovaraju mu duboka i plodna zemljišta, ali se može gajiti i na siromašnijim.
Odgovara mu umereno topla klima. Dužina vegetacije je od 90-120 dana, u prvoj polovini vegetacije traži toplo i suvo vreme.
Osetljiv je na nedostatak vlage u fazi granjanja, cvetanja i obrazovanja plodova. Seme klija i niče na temperaturi 6-7 ⁰ C. Ponik je otporan na temperature do -10 ⁰C.
Odličan je predusev za ozima strna žita. Osnovna obrada zemljišta se obavlja u jesen na dubinu od 25-30 cm. Predsetvena priprema
zemljišta se obavlja u proleće na dubinu od 5-10 cm. Stajnjak se zaorava pod osnovnu obradu ili pod predusev u količini do 15 t/ha . Mineralno
kompleksno đubrivo, u preporučenoj količini, nakon obavljene agrohemijske analize, NPK 15 :15 :15 se unosi pod osnovnu obradu. Predsetveno se može upotrebiti 100 kg KAN-a
Seme koje mora biti čisto , zdravo sortno, vlažnosti do 10 % seje se sredinom marta , vrstično sejalicama na međuredni razmak od 40-50 cm i oko 2 cm u redu , na dubinu 3-4 cm .
Količina semena je od 12-18 kg/ha. Ako je proleće sušno obavezno povaljati nakon obavljene setve.
Međuredna kultivacija zbog svog značaja u borbi protiv korova i razbijanja pokorice se obavlja do dva puta na dubinu od 4-5 cm.
Žetva se obavlja kada 75 % plodova dobije mrko-sivu boju i mora se obavezno preskladištenja vlaga zrna spustiti na najmanje 12 % vlage.
Korijander je pogodan zbog načina na koji se proizvodi za organsku proizvodnju pa se sve više sa njim srećemo i na organskim tezgama i u prodavnicama zdrave hrane. Ako ga kupujete, kupujte ga od proverenih, sigurnih ljudi ili trgovaca. Svoj pun učinak ima samo ako se
proizvede na stručan način i bude bezbedno ispravan za upotrebu u ishrani.
-
AutorČlanci
- Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.