- This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 3 godine, 9 meseci ranije by Janjić Marija.
-
AutorČlanci
-
09.04.2021 u 12:43 #517459Janjić MarijaUčesnik
Pod kapilarnošću zemljišta podrazumeva se njegova sposobnost da pod uticajem kapilarnih sila upija vodu iz vlažnijih slojeva i da je kroz kapilarne pore premešta ka manje vlažnim slojevima. To premeštanje se vrši u svim pravcima pa i vertikalno naviše. Kada govorimo o kapilarnosti zemljišta uglavnom mislimo na kapilarno dizanje vode naviše, od vlažnijih dubljih slojeva i podzemne vode ka površini zemljišta.
Brzina i visina kapilarnog dizanja vode zavisi od širine pora. Što su pore u zemljištu šire brzina kapilaronog dizanja vode se povećava, a visina smanjuje. Tako se u peskovitim zemljištima, zbog preovlađivanja makrokapilarnih pora, kapilarna voda diže najbrže, ali na najmanju visinu (50 – 100 cm), dok u ilovačama mnogo sporije, ali na mnogo veću visinu (300 – 400 cm).
Zbog velikog značaja kapilarnosti zemljišta za snabdevanje biljaka vlagom iz vlažnijih dubljih slojeva, kao i za njeno isparavanje preko površine zemljišta, u poljoprivrednoj praksi primenjuju se mere za regulisanje kapilarnog dizanja vode u površinskom delu oraničnog horizonta, kao što su valjanje, razbijanje pokorice i rastresanje. Posle setve, da bi u isušeni površinski sloj zemljišta, ka semenu biljaka bolje proticala kapilarna voda iz vlažnijih, dubljih slojeva vrši se valjanje. Razbijanje pokorice i rastresanje isušenog površinskog sloja vrši se drljanjem i kultivacijom, kako bi se smanjilo isparavanje vode preko površine zemljišta tokom sušnih perioda -
AutorČlanci
- Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.