KALEMLJENJE OKULIRANJEM (OČENJEM)

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #573427
    Petrović Danko
    Učesnik

      Калемњење очењем може бити на „терајући“ пупољак (мај, јун) и на „спавајући“ пупољк (август, септембар).. Окулирани пупољк у мају-јуну по правилу се развија у младар, који до јесени сазри, док окулирани пупољак у августу-септембру креће у пролеће наредне године.

      Техника калемљења на „терајући“ пупољак је иста као и калемљење на „спавајући пупољак“. Неколико дана пре калемљења проверити да ли се кора подлоге одваја, тј. да ли је у „мезгри“. Планирати за око 20% више пупољака у односу на број подлога.

      Базални део калем-гранчице са недовољно развијеним пупољцима се одстрањује и не користи за калемљење, као ни вршни недовољно сазрели део. Очење на спавајући пупољак треба обавити у периоду од 1. августа до 15. септембра. Висина калемљења је на 10-15 цм изнад земље, ако није другачије планирано (калемљење у висини круне са 3-4 пупољка најчешће код кајсије).

      Очење пупољком из текуће вегетације у нашим условима даје најбоље резултате када се врши у току јуна. Пупољак за калемљење очењем се скида оштрим и чистим калемарским ножем. Величина скинутог пупољка са кором треба да буде 2-3 цм и то 0,5-1 цм изнад пупољка и 1,5-2 цм испод пупољка. Препоручује се да скинути пупољак има врло мало или нимало дрвета. Скинути пупољак се брзо увлачи у већ припремљени „Т“ урез на подлози, мало притисне прстом и потом везује. Везивање мора да обезбеди да цео пупољак добро прилегне уз кору. Везивање почиње изнад пупољка, иде испод пупољка и после неколико омотавања подвије се везиво испод последњег омотавања и затегне се. Везивање треба да има спирални ток.

      Дипл инж  Данко Петровић

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.