- This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 1 godina ranije by Tanasković Branko.
-
AutorČlanci
-
28.12.2023 u 22:25 #579603Tanasković BrankoUčesnik
Радови у припремању земљишта за садњу купине превасходно зависе од микрорељефа, физичких и хемијских особина земљишта и највише од тога на који начин је такво земљиште било коришћено, односно која предкултура је била заступљена.
Након стручног одабира локације, као и самог положаја за засад, потребно је обавити агрохемијску анализу и квалитетну припрему земљишта. На самом почетку очистити терен од шибља, пањева, камења и других предмета, као и неутралисати вишегодишње корове.Затим следи дубоко орање, тањирање према потреби и фина припрема непосредно пред садњу купињака.
После обављеног чишћења терена растурити по целој површини 30 до 50 т/ха добро згорелог стајњака, а количина зависи од утврђене количине хумуса у земљишту. Уколико анализе покажу да је земљиште сиромашније од предвиђених норми, пре орања требало би растурити и половину норме НПК ђубрива, намењену за мелиоративно ђубрење. То је обично око 500 кг/ха, а чија формулација требало би да садржи више калијума а мање азота, без присуства хлора ( пример 10:12:26; 8:16:24; 7:14:21 или друго). Само уношење органских и минералних ђубрива може се обавити и после орања, а пре тањирања и фрезирања, али је тада знатно теже изводљиво. Овакво мелиоративно ђубрење је незаобилазно уколико су земљишта сабијена, иловаста или пак сувише влажна.
Ако земљиште поседује ниску киселост ( тј pH вредност мања од 5) потребно је извршити калцификацију, односно уношење материјала алкалне реакције за подизање pH вредности. Да би се киселост поправила за један индексни поен потребно је унети 3-5 т/ха кречњака (CaCO3) или 1,5 т/ха негашеног креча (CaO) или 1 т/ха томасовог фосфата, или специјално формулисана ђубрива ( пример Њивал, Фертимаг и сл.).Средства за калцификацију, као и мелиоративна ђубрива требало би уносити само на основу анализа земљишта и то поступно, у два наврата: пре орања и пред фину припрему земљишта.
Уколико је потребно да подигнемо pH вредност за 2 поена, средства за калцификацију требало би уносити поступно, сваке друге године, а никако целокупне, велике количине ођедном, јер употреба великих количина калцијумових ђубрива може блокирати усвајање биогених микроелемената ( на пр. Fe,Zn, Mn, B).
Дубоку обраду орањем извршити у касно лето или рану јесен. Дубина ове операције зависи од састава земљишта. Обично је довољно на 30 цм, док код нешто тежих земљишта обавља се до 40 цм. Након одлежавања и ситњења земљишта ( обично до два месеца), приступа се финој припреми, која се састоји у тањирању и фрезирању , као и равнању земљишта у завршници. Важно је пазити да земљиште није сувише влажно, јер се тада непотребно угажава и знатно се квари његова структура.
Непосредно пред саму садњу воћњака требало би одредити правац редова и садње, извршити размеравање терена уз израчунавање броја садница потребних за дату површину.
-
AutorČlanci
- Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.