- This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 1 godina, 3 meseci ranije by Tanasković Branko.
-
AutorČlanci
-
29.09.2023 u 09:43 #573574Tanasković BrankoUčesnik
За успех и рентабилност једне воћарске производње најважнији први кораци су сигуран избор адекватне, одговарајуће земљишне парцеле, која ће омогућити и наредне послове исплативим.
У нашим пределима малини највише одговарају благо нагнути северни и осојни положаји, заклоњени и у близини букових шума.
За све фено фазе у плодоношењу малине, као и за виталност целог изданка посебно је важна предкултура, односно искоришћавање тог земљишта у ранијем периоду. Корисне предкултуре за ове засаде су махунарке( грашак, пасуљ, боранија, соја), а лоше предкултуре су луцерка, кромпир, парадајз, због преношења трулежница и вируса на корен малине, као и преношења гљивице Verticilium albo-atrum. Уколико се засади подижу на необрађиваним парцелама, под шумом или ранијим виноградима, од самог засада малине у дужем периоду не би требало очекивати рентабилнији приход. Такође, уколико је таква парцела закоровљена више година, требало би претходно користити тоталне хербициде (што је оправдано само пре заснивања малињака), као и инсектициде (против грчице мајског гундеља).
Парцеле које су претходно већ коришћене у експлоатацији другог воћа, а посебно малине као предкултуре, требало би „одмарати“ 3-4 године, уз гајење одређених ратарских или повртарских култура са гајењем биљака за зеленишно ђубрење, неутралисање старих проузроковача болести (највише гљива и вируса), као и постојећих штеточина.
Организација земљишне територије подразумева у изради пројекта посебно: парцелизацију; изграђену путну мрежу; могућности наводњавања (изворишта воде); решене имовинско-правне односе; могућности ближег пласмана плодова, као и економско двориште са пратећим објектима.
Идеално постављене парцеле су правоугаоног облика, дужине до 100 метара, са правцем пружања редова север-југ, (или североисток-југозапад). Главни путеви раде се нормално на редове у засаду, а споредни могу се пружати паралелно са редовима малине.
У близини малињака мора постојати надстрешница за хладовину убраних плодова до транспорта.
Величина засада, систем гајења и сортимент малине узајамно су повезани са близином потрошачких центара, односно са радом наменског капацитета за смрзавање и прераду плодова, а за заснивање плантажних засада неопходан услов је и приступачна радна снага за бербу.
Код избора земљишта за гајење малине најпогоднија су дубока, пропустљива, плодна (3-5 % хумуса) и слабо кисела земљишта (pH од 5,5 до 6,5 ), у типу гајњача и алувијума. Неструктурна и веома кисела земљишта, као и сувише алкална, склона задржавању воде, требало би избегавати за ову веома исплативу производњу.
Мр Бранко Танасковић
-
AutorČlanci
- Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.