Ishrana steonih junica

  • This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 2 godine ranije by Stanković Dejan.
Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #522245
    Stanković Dejan
    Učesnik

      Ishrana steonih junica

      Bitno je shvatiti da u celokupnom periodu odgoja priplodne junice ne smeju biti u tovnoj kondiciji, jer je mnogobrojnim ispitivanjima dokazano da debele junice imaju više problema pri teljenju i problema sa sterilitetom u kasnijem periodu i imaju manju životnu proizvodnju mleka jer kraće ostaju u reprodukciji, odnosno brže se isključuju iz proizvodnje.
      Potrebe steonih junica u hranljivim materijama u prvoj polovini bremenitosti skoro da nisu povećane, jer je plod sve do petog meseca steonosti relativno mali, svega negde od 2,5 -3 kg. Posle petog meseca porast ploda je nešto intenzivniji, a posebno u osmom i devetom mesecu steonosti. Zbog toga je od izuzetnog značaja ishrana junica u poslednjih 60 dana steonosti.
      Pored intenzivnog porasta ploda u poslednja dva meseca steonosti junicama treba obezbediti hranjive materije za sopstveni porast i razvoj, za stvaranje telesnih rezervi, kao i za razvoj i pripremu vimena za lučenje mleka posle teljenja. Obim povećanja i promena obroka na 50-60 dana pred teljenje neophodan je i radi privikavanja junica na ovaj tip obroka sa kojim će se hraniti posle teljenja. Postepeno se povećava količina koncentrata, tako da na 10-15 dana pre očekivanog teljenja, junice mogu konzumirati oko 4kg koncentrata dnevno, ali to zavisi od stanja vimena koje se mora svakodnevno pratiti. U slučaju edema vimena mora se smanjiti koncentrat. Najčešće se na 7-10 dana pred teljenje količina stočne hrane značajno smanjuje. Količina koncentrata se na 2-3 dana pred teljenje smanjuje na 1-2 kg ili se potpuno isključuje, u zavisnosti od brzine nalivanja vimena kod junice. Na 1 dan pred teljenje junicama se daje samo mala količina sena kako bi se smanjila popunjenost organa za varenje i tako olakšalo samo teljenje. Kada je u pitanju voda, junice je moraju imati stalno na raspolaganju. Približno dva časa posle teljenja, prvotelkama se daje topao napoj od mekinja, a nakon toga i manja količina sena. Narednih dana količina hrane se postepeno povećava, a u obrok se uvode i druga hraniva, tako da se 7-10 dana po teljenju prvotelkama daje hrana koja stimulativno deluje na konzumiranje. Količina hrane i dalje se povećava tako da najdalje 3-4 nedelje po teljenju treba da dostigne onu vrednost koja odgovara stvarnim potrebama prvotelki.
      Treba napomenuti da je u ishrani priplodnih junica od velike važnosti korišćenje pašnjaka, pa makar oni i ne obezbeđivali zadovoljavajući kvalitet ishrane, ali je kretanje i boravak na suncu i čistom vazduhu od velikog uticaja na zdravlje priplodnih junica.
      Dejan Stanković dipl.inž.poljoprivrede

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.