Ishrana priplodnih ovnova – dipl. ing. Slavica Petrović

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #513697
    Petrović Slavica
    Učesnik

      Ishrana ovnova u toku godine treba da obezbedi održavanje priplodne kondicije, koja predstavlja sposobnost da se u datom momentu mogu uspešno pripremiti i koristiti za oplodnju. Nivo ishrane je niži van sezone parenja nego u sezoni pripusta ovaca.
      Ishrana ovnova van sezone osemenjavanja zasniva se na podmirivanju potreba za održavanje života, redovnog kretanja radio državanja kondicije i proizvodnje vune s obzirom da ovnovi proizvode veću količinu vune. Važnoje da se ovnovi ne utovešto bi umanjilo njihovu priplodnu vrednost. Osnovu ishrane čini kabasta hrana, u letnjem period paša, a u zimskom period seno i druga kabasta hrana. Ako je kabasta – voluminozna hrana visokog kvaliteta i dobro se konzumira, ovnovi će takvom hranom u potpunosti podmiriti svoje potrebe. Ako je hrana slabijeg kvaliteta dnevni obrok se dopunjava sa 300 do 500 grama koncentrata. Ishrana i držanje na pašnjaku je vrlo korisna za obezbeđenje i vitaminskih potreba i za održavanje priplodne kondicije. U zimskom periodu daje im se kvalitetno seno povolji. Najbolje je mešano seno od leguminoza i klasastih trava. Ako se raspolaže sa kvalitetnom silažom cele biljke kukuruza, u obroku može se davati do 1,5 kg dnevno. Od date količine koncentrata ili smeše žitarica polovinu treba da čini ovas.
      U sezoni parenja ovnovi slabije pasu a tada se često i ne izgone na pašu, pa je veoma važno da pored koncentrata po volji dobijaju kvalitetno seno i 0,5 do 1 kg dnevno šargarepe. Mineralne materije od kojih su najvažniji fosfor i kalcijum kao i so treba davati po volji tokom cele godine. Ako su ovnovi hranjeni pravilno u sezonu parenja će ući pripremljeni. Ovo je važno što se uticaj ishrane na količinu i kvalitet sperme ispoljava tek nakon 4 do 6 nedelja poboljšanog hranjenja. U samoj sezoni parenja količina koncentrata se povećava na 700 do 1000 grama dnevno i tu treba da bude ovas zastupljen sa više od 50%. Ovnovi luče malu količinu sperme – 1 do 1,5 cm 3 pri jednom skoku i količina hranljivih materija koja se tom prilikom utroši ne može da posluži za dovoljne količine potreba za izgradnju sperme već i stimulaciju organizma radi i odgovarajućeg kvaliteta sperme. Prihranjivanje ovnova sa smešom bogatom u proteinima,kao i obezbeđenje potrebne količine fosfora i kalcijuma omogućava proizvodnju kvalitetnih i vitalnih spermatozoida, koji pri oplodnji obrazuju vitalne zigote. Nasuprot ovome, pri oskudnoj ishrani dolazi do proizvodnje spermatozoida smanjene životne sposobnosti koji će ukoliko dođe do oplodnje obrazovati zigote slabije vitalnosti, koji uginjavaju u ranoj fazi razvitka ili iz kojih se rađaju nedovoljno vitalna jagnjad koja će se teško odgajiti. Radi poboljšanja biološke vrednosti proteina obroka i boljeg uspeha u oplodnji preporučuje se povremeno davanje hraniva animalnog porekla. Opterećenim ovnovima u sezoni parenja treba davati dnevno 2 do 3 sveža jajeta ili 2 do 3 litra svežeg obranog mleka.

      Slavica Petrović, dipl. ing.

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.