Ishrana maline

  • This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 1 godina ranije by Stepanović Veljko.
Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #579608
    Stepanović Veljko
    Učesnik

      Од свих јагодастих воћака малина из земљишта узима највеће количине хранљивих елемената. За добро успевање малине неопходне су велике количине органске масе у земљишту. Овако високи захтеви за хранљивим материјама долазе отуда што малина сваке године развија велики број нових изданака, а на старим изданцима доноси обиље рода, који се после сазревања плодова почињу сушити, па су сваке године за обнову жбуна и високе приносе потребне велике количине хранљивих елемената.

      Од важнијих биогених макроелемената малина највише троши калијум, затим азот па фосфор. Азот се у много случајева у производњи малине у Србији претерано додаје без контроле његовог нивоа у земљишту, што често доводи до проблема који се манифестују кроз претерано бујан пораст изданака, њихово неблаговремено одрвењавање пред зиму, осетљивост на мразеве и проузроковаче болести.

      Засаде малине у роду треба редовно сваке године ђубрити и то доста великим количинама органских и минералних ђубрива. Према врсти ђубрива и начину примене ђубрење засада у роду може бити: основно ђубрење, прихрањивање и ђубрење фолијарним ђубривима.

      Основно ђубрење малине обавља се у касну јесен, током зиме (ако спољни услови дозвољавају) или рано у пролеће пре кретања вегетације. Време ђубрења зависи највише од типа земљишта: на тежим земљиштима је нешто раније (децембар-јануар), а на лакшим касније (фебруар) и на вишим теренима почетком марта. За основно ђубрење органским ђубривима, у зависности од садржаја хумуса у земљишту, требало би сваке године употребити 15 до 20 т/ха стајњака, односно два пута већу количину ако се то изводи сваке друге године. Од минералних ђубрива користи се комплексно НПК ђубриво, а прикладна формулација овог ђубрива за малину је 10:12:26 3% МгО. Поред ових, пожељна и добра за малину су и НПК ђубрива комбинација 6:12:24, затим 7:14:21, 8:16:24 и сл. Количина ђубрива ових формулација која се упо требљавају сваке године доста је различита (500-700-900 кг/ха) и зависи од плодности земљишта, количине употребљеног стајњака и интензитета гајења. Најбоље је норме одредити на основу анализа плодности земљишта. Ово су ориентационе норме за растурање по хектару, односно по целој површини засада. У случају да се ђубриво растура само у редове са изданцима, односно у пантљикама ширине до 1 м, онда ове дозе треба преполовити.

      Прихрањивање се обавља у неколико наврата у току вегетације, и то само азот ним ђубривима. Обично се прихрањивање обавља у три наврата: прво у пролеће пред кретање вегетације, друго почетком цветања, а треће пред почетак бербе ако за то има потребе.

       

      Укупне количине азотних ђубрива за ова три прихрањивања обично износе 400- 500 кг/ха КАН- а (кречни амонијум нитрат), амонијум сулфата или нитромонкала, односно 200-250 кг/ха УРЕЕ. Ако се засад налази на лакшем и плићем земљишту, прихрањивање би требало обавити у 4 или 5 наврата са нешто мањом количином при сваком прихрањивању, али у сваком случају уз нешто већу укупну количину. И овде се примењује принцип да ако се ђубриво разбацује само у реду у пантљикама ширине 1 м, дозе ђубрива се смањују за половину.

      Допунско, односно фолијарно ђубрење даје добре резултате у засадима малине. Јер се њиме може брзо деловати у исхрани важнијим макро, а посебно микроелементима. Има их много на тржишту, а у задњих неколико година добре резултате показују и ђубрива која поред макро и микроелемената у себи садрже и биљци неопходне аминокиселине. Третирања се изводе обично у два или три наврата истовремено када се врши третирање против проузроковача болести и штеточина. При томе треба поштовати концентрацију примене и у прскалици прво растворити фолијарно ђубриво, а затим потребне пестициде.

      Прихрањивање се може обављати и фертигацијом посебно када је потребно појачати исхрану у време наливања плода и у пред бербу. За овај начин ђубрења мора постојати инсталиран систем за наводњавање и морају се користити специјална водотопива ђубрива одредене формулације.

      Фертигациона концентрација за водотопива минерална ђубрива код малине износи 0,1-0,3%.

      Добре резултате у малињацима у Србији, посебно на киселим земљиштима, показала је примена водотопивог ђубрива калцијум нитрата „Цалцинит“ формулације 15,5:0:0 +26,5% ЦаО, које у себи садржи 15,5% азота (НО, ) и 26,5% калцијум оксида (ЦаО). Резултати су видљиви после неколико  дана од момента примене. Примењује се у две варијанте: растурањем дуж реда по површини земљишта или фертигацијом кроз систем за наводњавање.

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.