ISHRANA KOZA U ZIMSKOM PERIODU

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #517127
    Brajović Nebojša
    Učesnik

      ИСХРАНА КОЗА У ЗИМСКОМ ПЕРИОДУ

      Савремена селекција коза омогућила је, уз бољу генетику, начин држања и исхране, и повећану продуктивност ( ранији припуст и јарење, добијање више јаради, веће породне масе, веће количине млека, виши прирасти идр.) у односу на старе расе које су гајене у екстензивним условима држања и исхране. Остварење бољих производних резултата је, поред генетике, могуће ако се испуне предуслови за правилном исхраном током производног циклуса у периоду целе године. Посебну пажњу треба обратити на исхрану у периоду зиме када је неопходно обезбедити довољне количине конзервисаних хранива са властитог газдинства. Већина произвођача се одлучује да основни оброк у зимском периоду чини сено уз додатак неког протеинског, енергетског и минерално витаминског хранива.
      У исхрани коза зими, оброк се састоји од сена, кукуруза и протеинских додатака. Потребе у енергији у екстензивним производњама козе могу задовољити из сена, па зато није потребно додавати кукуруз. Оброк за гравидне козе и козе у раном периоду лактације се састоји од сена, које козе користе по вољи и протеинског додатка од око 500гр. Уколико је сено доброг квалитета са 10-12% протеина, протеински додатак се може смањити на 375 гр. дневно.
      За исхрану јаради старости 3-6 месеци, користи се протеински додатак са 16% сирових протеина и квалитетно сено трава. Козама на почетку периода гравидности је препоручљиво поред сена давати и концентрате са 14 % протеина. Коришћење оваквог оброка има оправдање из ралога шо се козе раније оплођују и постиже се велики проценат ближњења, преко 50%.
      Поред састава и квалитета оброка, важна је и форма у којој се концентровани оброк даје козама. Најчешће су та хранива у форми пелета. Јарад и млађе категорије користе пелете величине 0,5 цм. док је за старија грла пожељна величина око 1цм.
      Зими се козе хране три пута на дан. Напајање водом ( 3-8 литара/дан) треба зими вршити након давања сена . Температура воде не сме зими бити испод 18 ° С, а лети испод 10° С. Количина попијене воде је уско везана како за спољашњу температуру ваздуха тако и за количину поједених хранива.
      Прелаз са летње на зимску исхрану се мора обавити постепено у року од 5-10 дана.

      Дипл. инг Небојша Брајовић

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.