Ipard u našem regionu-Ejupović Smail

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #514884
    Ejupović Smail
    Učesnik

      Raspisivanjem ipard poziva, interesovanje poljoprivrednika u ovom regionu, kao i u celoj republici bilo je na visokom nivou. Međutim kada su svi uslovi izašli na videlo kao i obimna dokumentacija koja je to pratila pa još i da se ceo projekat mora finansirati iz sopstvenih sredstava… onda je zavladala neverica, sa pitanjem da li je moguće? Naime, naša mehanizacija u proseku stara je preko 30 godina i to je rak rana ovog regiona a siguran sam i cele države naravno kada je u pitanju poljoprivreda. Ja sam kao koordinator u ipardu obišao bukvalno u regionu sva poljoprivredna gazdinstva koja zavređuju pažnju i ona koja su dobra, savremena, velika, jaka…. i sva su posedovala sve te atribute ali nisu bila po standardima eu-iparda te su sva morala da prođu kroz neko dograđivanje, dodavanje, nanovo montiranje… maltene da su morala jednostavno da se promene do mere koju traži standardizacija. To ne bi bio problem, uradiće se, izgradiće se… ali ko da obezbedi sredstva koja će to da plate? Kada bi u državi bio neki fond, neka banka ili ustanova koja bi pomogla na tom polju onda bi se poljoprivrednici ovog kraja, kao i uostalom velika većina poljoprivrednika naše države, mogli nadati nečemu. Ovako skoro nemoguće; bio je jedan projekat koji sam odradio i koji je prošao ali kada je domaćin čuo precizno o kolikim ciframa se radi i on je odustao.

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.