IPARD III program Republike Srbije za period 2021 -2027.godina

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #523227
    Stefanović Živko
    Učesnik

      IPARD III program Republike Srbije za period 2021 -2027.godina
      Posle donošenja i sprovođenja dva sedmogodišnja predpristupna programa EU (2007-2013 i 2014-2020) namenjenim zemljama kandidatima za članstvo u EU, Evropska komisija je u martu 2022.godine usvojila IPARD III program Republike Srbije za period 2021 – 2027.godina. Realizacijom IPARD III programa u sektor poljoprivrede i ruralnog razvoja biće plasirano preko 580 miliona evra, od čega 288 miliona evra je finansijski doprinos EU.
      Sredstvima IPARD III programa biće podržane investicije za nabavku nove opreme i mašina, izgradnju i rekonstrukciju objekata, i program će se realizovati kroz sedam mera i to: Mera 1: Investicije u fizičku imovinu poljoprivrednih gazdinstava; Mera 3: Investicije u fizičku imovinu koje se tiču prerade i marketinga poljoprivrednih proizvoda i proizvoda ribarstva; Mera 4: Agro-ekološko-klimatske mere i mera organske proizvodnje; Mera 5: Sprovođenje lokalnih strategija ruralnog razvoja – LEADER pristup; Mera 6: Investicije u ruralnu javnu infrastrukturu; Mera 7: Diverzifikacija poljoprivrednih gazdinstava i razvoj poslovanja i Mera 9: Tehnička pomoć (podrška Upravljačkom telu u sprovođenju IPARD programa).
      U pripremi su pravilnici za sprovođenje Mere 1 i Mere 3 u kojima se pored dosadašnjih sektora mleka, mesa, voća i povrća, ostalih useva, grožđa i jaja uvode novi sektori (ribarstvo u Meri 1 i prerada žitarica, industrijskog bilja i ribe u Meri 3), ali i pravilnika za Meru 7 gde se pored sektora ruralnog turizma uključuju još dva sektora: sektor direktnog plasmana proizvoda i sektor usluga malog obima. Da bi počela realizacija IPARD III programa najpre je potrebno da se već akreditovane mere (1, 3 i 7) reakredituju, a ostale akredituju (4, 5, 6, 9).
      Realizacijom IPARD III programa treba da se poveća bezbednosti hrane u Srbiji, unapredi sektor poljoprivredne proizvodnje i prerade, dostignu evropski standardi u oblasti higijene, dobrobiti životinja i zaštite životne sredine, pruži podrška konkurentnosti poljoprivredno-prehrambenog sektora, doprinese održivom ruralnom razvoju i razvoju održivih praksi upravljanja zemljištem podržavajući organsku proizvodnju i druge agro-ekološke prakse.
      Maksimalni intenzitet podrške iz javnih izvora finansiranja je 60 % od prihvatljivih troškova investicije. Podrška za investicije mladih poljoprivrednika i proizvođača sertifikovanih organskih proizvoda će biti povećana na 70%, a dodatnih 10% se može dobiti za investicije koje se odnose na upravljanje otpadnim vodama i otpadom, korišćenje energije iz obnovljivih izvora ili investicije u efikasno korišćenje otpadnog materijala. Maksimalna podrška ne sme biti veća od 75%.
      Savetodavac za agroekonomiju, Živko Stefanović dipl.inž.
      PSSS”Poljosavet”Loznica

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.