Identifikacija štetočina u zasadima voća

  • This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 1 mesec ranije by Miletaković Sandra.
Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #594665
    Miletaković Sandra
    Učesnik

      Зимски преглед воћака је веома значајан, јер се њиме може установити присуство и бројност презимљујућих форми штеточина. На основу тих резултата могуће је предвидети њихову појаву у току вегетације, да би се могло правовремено реаговати-првим зимским прскањем, те на тај начин избећи изненадне штете. Тако се штеточине после могу лакше сузбијати и држати под контролом. Да би се знало које су штеточине пронашле уточиште у воћњаку, прво их треба препознати, визуелним прегледом и лупом, у периоду мировања па до почетка вегетације. У зависности од места где презимљавају потребно је прегледати дебла (површина или испод испуцале коре), коренов врат, гране (на површини, у пукотинама, на месту гранања, око пупољака) и опало лишће.

       

      Полифагне штеточине које се јављају у коштичавим и јабучастим воћним врстама презимљавају у стадијуму јаја око пупољка (велики и мали мразовац, црвени воћни паук), или се јаја налазе под штитом угинулих женки (запетаста штитаста ваш), или у јајним леглима (губар и кукавичја суза). Друга група ових штеточина презими у стадијуму ларве различитих узраста на стаблу (крвава ваш, калифорнијска штитаста  ваш) или формирају зимске гусеничне запретке (жутотрба и глоговац).

       

      Имајући у виду занчај зимских прегледа, савет воћарима је обавезно провере присуство јаја лисних вашију, црвеног воћног паука, појединих штетних лептира (губар, кукавичја суза), затим ларве шљивине штитасте ваши, калифорнијске ваши, крваве ваши, запредене гусенице смотавца…Праг штетности се мора утврдити  за сваку штеточину да би се донела одлука да ли, када и којим препаратима треба спровести хемијску заштиту.

       

      Ако се уоче ове штеточине, њихова бројност се може смањити механичким путем-скидањем јајних легала, гусеничних запредака, одсецањем насељених грана и изданака, чишћењем насељене коре…

       

      Зимско прскање је неопходно да би се сузбила крушкина бува, а то се мора обавити пре полагања јаја, јер се тада постиже највећи успех, а може знатно и да смањи популацију штитастих вашију. Код осталих воћних врста треба сачекати да се презимљујући стадијуми штеточина „пробуде“, да би нанесена минерална уља дала најјачи ефекат.

       

      Лисне ваши које имају велики број генерација годишње презиме у облику црних јаја која су смештена појединачно на кори једногодишњих и двогодишњих гранчица. Гранчице за преглед треба узимати са случајно одабраних стабала на више места у воћњаку. Ако се пронађе више од 25 јаја лисних ваши на једном метру гранчица, то значи да се прва генерација може очекивати у критичном броју. Бресквина зелена ваш зимска јаја полаже уз пупољке.

       

      Осим лисних, током зиме можемо на воћкама и и виновој лози сусрести и популације  штитастих вашију. Већина су полифагне врсте.

      Шљивина штитаста ваш је једна од највећих штеточина шљиве. Поред шљиве, напада и винову лозу. Одрасла ваш је љубичастосмеђа, а презими као ларва другог узраста на гранама и стаблу. Врло је отпорна на ниске температуре.

       

      Калифорнијска штитаста ваш је изразити полифаг. Најчешће се налази на јабуци, крушци,брекви, рибизли, дуњи, а напада и винову лозу. Узрокује сушење стабла. Ваш има округли тамносиви штитић, а презими као ларва првог или другог стадијума.

       

      Посебан проблем последњих година представља све веће ширење јабучне крвавае ваши. Презимљава као ларва око кореновог врата на дубини 10-15 центиметара, а мањи део презими у пукотинама или испод коре дрвета јабуке. Праг толеранције је десет одсто насељених стабла јабуке. Колоније се врло лако запажају у виду беле ватасте навлаке у пукотинама коре, ранама од резидбе, једногодишњим ранама и деблу. Крвава ваш сисањем сокова изазива убрзано дељење ћелија и на оштећеном месту долази до хипертрофије ткива. То задебљало ткиво одумире, кора пуца, суши се и долази до стварања рак-рана на гранама. Рак- ране потом насељавају гљивице паразити рана и стаклокрилац. Крвава ваш може да поднесе веома ниске температуре, и до -27 Целзијусових степени.

       

      Црвени воћни паук презими у стадијуму зимских јаја која су изразито црвене боје. За утврђивње њиховог броја узимају се двогодишње гранчице са по два пупољка. Критичан број у зимском мировању је 1.000 јаја по узорку (на један метар вишегодишње гранчице), односно десет јаја по  пупољку, што значи да ако има више-може проузроковати знатне штете. Да се то не би догодило потребно је контролисати пиљење ларви из јаја, а и њихово насељавање на листове. За сузбијање се користе акарициди.

       

      Мољац (минер) кружних мина презимљује у стадијуму лутке у белом кокону који је са два краја везан и налази се у пукотинама. Критичан број у време зимског прегледа је 10-20 лутки по стаблу.

       

      Јабучни цветојед презимљава као одрасла штеточина у воћњаку. Смотавци попољака презимљавају на воћкама као гусенице на заклоњеним местима или као јајна легла. У земљи презимљавају јабучне, крушкине и шљивине осице, трешњина, крушкина стеница, воћне пипе, а у опалом лишћу минери.

      Сандра Милетаковић, дипл.инж.

      ПССС Крушевац

       

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.