Higijenski uslovi na farmama

  • This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 1 mesec ranije by Vujaklija Gordana.
Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #598746
    Vujaklija Gordana
    Učesnik

      Higijenski uslovi na farmama

      Nauka  koja proučava uticaj ekoloških faktora na zdravlje i produkciju životinja zove se zoohigijena. Sa većim stepenom iskorišćavanja domaćih životinja kao i sa njihovim većim brojem, važnost zoohigijenskih uslova se povećava. Struktura objekta, njihova opremljenost i funkcionalnost predstavljaju bitan faktor u kompleksu zoohigijenskih uslova.

      Neadekvatan materijal korišćen za gradnju staja može dovesti do fizičkih povreda životinja ili psihičkih trauma. Nedostatak prostirke na hrapavim površinama dovodi do povreda kolena, zglobova i papaka. Klimatski i vremenski poremećaji, radijacija ili sl. uz faktore koje stvara sam čovek prilikom organizacije samog proizvodnog procesa mogu poremetiti zdravlje životinja. Bolesti koje se javljaju u intenzivnom držanju stoke su u direktnoj vezi sa okolinom. Njihovom nastanku pogoduju sledeći faktori:

      • Mikroklima staje (temperatura, vlaga, ventilacija, osvetljenost)
      • Krave mogu podneti niske temperature samo ako je suvo i ako nema promaje u staji. Temperatura treba da bude između -10 i 20<sup>0 </sup> Optimalna temperatura je oko 10<sup>0 </sup>C. ako je temperatura u staji povećana, smanjeno je odavanje toplote što rezultira manje konzumiranje hrane a posledica je manja produktivnost.
      • Dobra ventilacija u staji mora da postoji i treba da je takva da je u staji suvo, da nema promaje i da je sveže kada je napolju veoma toplo.
      • Osvetljenost u staji mora da je veoma dobra, poželjno je da prirodne svetlosti ima što više (najmanje 1/3 osvetljenja), a na svakih pet krava oko 60W prirodne svetlosti.
      • Prosečan procenat vlažnosti treba da bude oko 65%.

      Danas se sve više grade staje sa slobodnim boksevima koji obezbeđuju puni komfor. Potrebno je obezbediti dobru prostirku (slama ili piljevina) u debljini najmanje od 3cm. Pod može biti prekriven i gumenom strunjačom koja predstavlja dobar termoizolacioni materijal, lako se čisti a prosečan vek trajanja mu je oko 10 godina.

      Postupak sa životinjama mora biti takav da se izbegavaju stresna stanja kod životinja prilikom manipulacije radnika u stajama. Za sve staje važi osnovno pravilo da budu: jednostavne i jeftine, dovoljno prostrane, suve i svetle, provetrene i pristupačne za mehanizaciju.

      Gordana Vujaklija, savetodavac za stočarstvo

      PSSS ,,Poljosavet“ doo Loznica

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.