Hidroponsko gajenje borovnice

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #520705
    Kostić-Đorđević Mimica
    Učesnik

      Gajenje visokožbunaste borovnice u sudovima (kontejnerima) sa supstratom (hidroponsko gajenje) je novijeg datuma i nepoznanica je za veliki broj proizvođača u našoj zemlji. Po pravilu, za ovaj način gajenja najpogodnije su sorte čiji je vegetativni rast kržljav ili polukržljav. Broj biljaka, odnosno kontejnera po jednom hektaru je povećan u odnosu na gajenje sa sadnjom direktno u zemljište i varira između 4170 i 5550 zavisno od rastojanja u redu i između samih kontejnera.
      Prednosti se ogledaju i u tome što su efekti zalivanja veoma izraženi zbog odlične drenaže supstrata, a ishrana (đubrenje) se može dozirati kroz sistem za navodnjavanje čime su gubici hraniva svedeni na minimum. Ova prednost je vidljiva i u kišnim godinama.
      Za ovu namenu, dostupne su saksije (kontejneri) od plastike zapremine od 25 do 100 l zavisno od starosti sadnica i bujnosti sorte. U krajnjoj liniji moguće je presađivanje iz manjih u veće posude što je potrebno izbegavati. Kontejneri u redu mogu biti međusobno udaljeni sa razmakom 2,5-3,0 m između redova i 0,8-1,2m jedan od drugog. Mogu biti poređani jedan uz drugi odnosno sa razmakom 2,5-3,0x 0,45-0,6-0,7m zavisno od zapremine kontejnera. Sortama srednje-visoke borovnice odgovaraju kontejneri zapremine 35l. Proizvođačima su dostupne i vreće od agrotekstila (bele,crne ili zelene boje) sa otvorima na dnu. Zapremina vreća je 47,5l , a u prodaji su dostupne sa ručkama ili bez njih. Plastični kontejneri su poželjniji, jer su dugovečniji i otporniji na mehanička oštećenja.
      Kontejneri se pune supstratom koji je dostupan u trgovini kao pripremljen (smeša kiselog treseta, kokosovih vlakana i perlita ili se može pripremiti od strane proizvođača na licu mesta. Supstrat se sastoji od nekoliko komponenti u određenom odnosu. Nezaobilazan je treset (30%) čija je pH vrednost veoma niska, odnosno kreće se od 2,5-3,5. Po američkim iskustvima, najbolji je treset od mahovine (Brun, 2016). On se meša sa kompostiranom strugotinom četinara (60-70%). U ovu smešu se može dodati perlit ili kvarcni pesak (10%) koji joj obezbeđuje bolju dreniranost i provetrenost.
      Zalivanje svake biljke u kontejneru ili vreći se obavlja pomoću tzv. ubodnih kapljača čiji broj i količina vode po jedinici vremena zavise od starosti biljke i zapremine kontejnera. Ishrana biljaka borovnice u kontejnerima može se obavljati u dva smera: jedan je upotreba granulisanih mineralnih đubriva i peletiranih organskih đubriva,a drugi je primena rastvorenih vodotopivih hraniva kroz sistem za navodnjavanje (fertigacija).
      Hidroponsko gajenje visokožbunaste borovnice je moguće i poželjno u zaštićenom prostoru.

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.