Halyomorpha halys – braon mramorasta stenica -Ljiljana Jeremić

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #523870
    Jeremić Ljiljana
    Učesnik

      Braon mramorasta stenica je invazivna, izrazito polifagna štetočina. Štetočina je poreklom iz istočne Azije. Domaćini mogu biti od voćnih vrsta: leska, jabuka,kruška, koštičave vrste, malina; od povrtarskih: krastavac, paradajz, paprika, kukuruz šećerac, mahunarke i na ratarskim usevima se može naći na kukuruzu, soji i suncokretu.
      U našim uslovima ima jednu generaciju godišnje. Prezimljava imago, nakon pojave u proleće ima dug period dopunske ishrane. Period polaganja jaja je dug, od juna do kraja avgusta, najveći broj jaja polože na naličje listova, u grupicama od 20-30 jaja, ponekad i više. Mlade, tek ispiljene larve su u grupi, posle prvog presvlačenja kreću u potragu za hranom. Larve imaju pet razvojnih stadijuma. Štete nanose odrasli insekti i larve tokom cele vegetacije.
      Braon mramorasta stenica se sve više pojavljuje na leski. U zasadima leske ova stenica uzrokuje štete sisanjem sokova iz omotača, ljuske i jezgra ploda, što značajno smanjuje kvalitet i tržišnu vrednost ploda leske.
      Na drugim biljkama domaćinima pojavljuju se sitni beličasti okrugli ubodi, koji kasnije mogu prerasti u nekrotične pege. Na napadnutim plodovima često se, osim nekrotičnih pega, uočava i pojava deformacija što umanjuje tržišnu vrednost plodova. U slučaju jakog napada može dovesti do opadanja plodova i potpunog gubitka prinosa. Takođe, mesta uboda pedstavljaju ulazne otvore za patogene prouzrokovače različitih vrsta truleži. U kukuruzu i soji, kao posledica napada braon mramoraste stenice, može doći do pojave neobrazovanja semena. Vrsta je sklona grupisanju te se često grupno i seli sa jednog useva na drugi. Odrasle jedinke šire se aktivnim letom, larve nemaju krila ali se hodajući aktivno sele sa biljke na biljku.
      Nastupajući period godine je period kada jedinke mramoraste stenice polaze u potragu za mestima povoljnim za prezimljavanje. To može biti u blizini drvenastih biljaka, u jesen naseljava kuće, stanove, terase, šupe i slična mesta.
      U našoj zemlji za sada, nema registrovanih insekticida za suzbijanje ove štetočine. Da bi se smanjila brojnost stenica, hemijsko tretiranje sprovoditi po obodu parcela, gde se najviše grupišu, u ranim jutarnjim ili kasnim večernjim časovima, kada su najaktivnije, insekticidima na bazi piretroida. Na manjim površinama, preporučuje se mehaničko prikupljanje.

      Savetodavac za zaštitu bilja
      Dipl.ing.Ljiljana Jeremić

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.