- This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 1 nedelja, 3 dana ranije by Miladinović Milanka.
-
AutorČlanci
-
25.12.2024 u 20:22 #599607Miladinović MilankaUčesnik
Hajdučka trava kao lekovita biljka se gaji i sakuplja radi listova, herbe i cvetova. Bilka sadrži eterično ulje, vitamine i brojne druge lekovite materije. Dosta se koristi u narodnoj medicini, a sok iz listova i etarsko ulje pored farmaceutske industrije koristi se i za izradu sapuna, pasti i drugih kozmetičkih proizvoda.
Hajdučka trava je višegodišnja zeljasta biljka, u početku vegetacije obrazuje prizemnu lisnu masu, a kasnije se razvija stablo koje je uspravno, bez kolenaca, izraste do visine od 50 do 80 cm i prekriveno je maljama. Listovi su režnjeviti i perasto deljeni, cvetovi su u vidu štitolike štitaste cvasti.
Hajdučka trava je toploljubiva biljka koja traži puno svetlosti, ali podnosi i dosta niske temperature. Uspeva na različitim tipovima zemljišta. Setva se obavlja krajem avgusta i početkom septembra meseca ili u martu mesecu. Setva se obavlja uskoredo na rastojanju 12-15 cm, a u redu 5 cm ili širokoredno na 40-50cm i razmak u redu od 20-30cm. Dubina setve je oko 1 cm, uz obavezno valjanje useva.
Nega useva se sastoj od okopavanja, plevljenja i kultiviranja. Prihranjivanje i navodnjavanje se obavlja po potrebi. Zaštita se obavlja samo kod većeg napada bolesti i štetočina. Berba listova se obavlja kada sadnica dostigne najmanje polovinu visene odrasle biljke. Beru se razvijeni donji listovi. Sveži listovi se pakuju i odnose na preradu, Cvasti se beru u momentu punog cvetanja, delovi biljke se suše u sušarama ili prirodnim putem. Herba se kosi na početku cvetanja cvasti kada je najveća koncentracija lekovitih materija i etarskog ulja.
-
AutorČlanci
- Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.