- This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 6 godine, 9 meseci ranije by Stajić Mica.
-
AutorČlanci
-
06.02.2018 u 16:08 #514076Stajić MicaUčesnik
Gorka trulež jabuke – Glomerella cinguelata
Najveće štete nanosi u suptropskom i tropskom području, polifagna je vrsta, razvija se saprofitski na mnogim gajenim i divljim vrstama biljaka.
Simptomi: Parazit izaziva na plodovima jabuke kružne pege koje počinju na lenticelama i postepeno se šire. Pege su ujednačene tamnomrke boje. Na jednom plodu može biti više pega. One se postepeno šire,zavisno od temperature, spajaju se i dovode do potpune truleži ploda. Gljiva formira toksine koji zaraženom plodu daju gorak ukus.
Na višnji se pšočetne promene na plodu ispoljavaju u vidu svetlomrkih, sitnih pega, ili ranica koje se vremenom povećavaju i šire.Obolelo tkivo izumire i uleže podseća na antraknozne rane, po čemu je bolest dobila ime antraknoza plodova višnje. Tkivo u okviru pega nekrotira, smežurava se i suši, što povlači propadanje i sušenje čitavog ploda.
Na pegama se formiraju svetlo mrke do ružičaste gomilice sastavljene od reproduktivnih organa parazita, poređane često u vidu koncentričnih krugova.
Ciklus razvoja: Gljiva se održava od jedne do druge sezone u obliku peritecija i acervula na mumificiranim plodovima i micelijom u zaraženom izumrlom drvetu i rak-ranama. Infekcija plodova se vrši tokom cele vegetacije, ali je intenzivnija od sredine do kraja vegetacionog perioda. Povećanje pege na plodu je najbrže na 30◦C.
Suzbijanje: Uklanjanje mumificiranih plodova, rak-rana i izumrelih grana, kao i uklanjanje zaraženih plodova tokom vegetacije.Primena fungicida tokom cele vegetacije u intervalu 10-14 dana na bazi prosimidona.PSSS Vranje
Mica Stajić -
AutorČlanci
- Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.