Gibberella zeae

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #522432
    Nevzatović Jelena
    Učesnik

      Gibberella zeae – Трулеж стабла, плеснивост клипа кукуруза и штурост класова пшенице
      Gibberella zeae је распрострањена широм света. Ова гљива је најштетнији паразит кукуруза свуда где се ова биљка гаји. У последњих двадесетак година, код нас је економски значајна и на пшеници и јечму. Штете које причињава G. zeae су вишеструке, пре свега ова гљива утиче директно на смањење приноса кукуруза и пшенице али је смањен и квалитет зрна. Ако се за сетву користи инфицирано семе, долази до палежи клијанаца. Осим директних штета у смањењу приноса, отежана је жетва биљака захваћених овом болешћу (биљке полежу). G. zeae је штетна и због тога што формира естрогени токсин. Ако се за исхрану стоке користи плениви кукуруз долази до микотоксикоза. Код свиња се јављају повраћање, затим одбијају храну, ау случајевима тежих тровања, долази до угинућа животиња.
      Кукуруз – G. zeae заражава семе мицелијом која се налази у или на семену. Јаче заражено семе пропада пре ницанја. Симптоми се на корену испољавају појавом ружичасте боје на главним и бочним жилама. Трулеж стабла се јавља неколико недеља после опрашивања. Лишће постаје сивкастозелено, а затим се јавља некроза. Трулеж клипа обично почиње са врха као црвенкаста плесан. Раније заразе клипа доводе до потпуне трулежи. Између редова зрна се развија беличаста мицелија паразита.
      Пшеница – Као и код кукуруза и код пшенице се јавља трулеж семена и пропадање младих биљака после ницања. Код нас је најштетнија појава на класу. Симптоми се испољавају у време формирања и дозревања зрна. Паразит са класића прелази на вретено и уколико је оно у потпуности захваћено, део класа изнад места заразе изумире, а зрна остају штура. У влажним условима на зараженим класовима може се јавити црвенкаста или ружичаста мицелијска превлака.
      Инфекција се остварује у врме цветања и формирања зрна. Главни извор заразе представљају остаци од кукуруза. Болест презимљава на остацима заражених биљака. Топао период са честим кишама у време цветања и формирања зрна, представља идеалан тренутак за заразу. С обзиром да проузроковачи ове болести нападају велики број биљних врста, болест је скоро стално присутна. Ова болест се чешће јавља на нижим и влажним теренима.
      Гајење отпорних и толератних хибрида је једини ефикасан начин борбе против трулежи стабла кукуруза. Касностасни хибриди су отпорнији према трулежи стабла јер је њихово ткиво физиолошки млађе, а осетљивији на трулеж клипа због већег садржаја влаге у зрну. Ђубрење кукуруза треба да је избалансирано, избегавати велике дозе азота, а додавати калијум по потреби. Време сетве утиче на трулеж стабла кукуруза. У ранијој сетви и већој густини јача је појава болести. Треба заоравати биљне остатке и користити плодоред. Користити здраво семе третирано фунгицидима. Код пшенице гајити отпорне сорте. Третирати семе фунгицидима ради заштите клијанаца од инфекција из земљишта. Код нас се пшеница више штити фунгицидима у периоду класања и цветанја. За заштиту се могу користити фунгициди на бази тебуконазола, пропиконазола, прохлораза, епоксиконазола, спироксамин+тебуконазол+протиоконазол и др.
      Јелена Невзатовић, саветодавац за заштиту биља
      ПССС Пољосавет доо Лозница

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.