Gajenje grahorice

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #593660
    Božović Nebojša
    Učesnik

       

      Грахорица је крмна биљка која се дуго времена успешно гаји на нашим просторима и која је изузетно добро прилагођена на климатске и земљишне услове северног дела Косова и Метохије, али се до сада гаила на врло скромним површинама. Захваљујући симбиози са азотофиксаторима,грахорица као и друге махунарке након жетве оставља земљиште обогаћено овим елементом неопходним за живот сваке биљке. Сетва у густом склопу и брз почетни пораст онемогућавају разој корова док коренов систем грахорице утиче да земиљиште остаје плодно, чисто и са повољним структурним водно-ваздушним особинама.

      Из биолошких разлога треба избегавати монокултуру и сетву грахорице након других једногодишњих и вишегодишњих махунарки. Основна и предсетвена обрада за грахорицу истоветна је обради за пшеницу. Пожељно је да се основна обрада обави током ране јесени како би било довољно времена за квалитетну предсетвену припрему посебн окада се ради о озимој грахорици коју треба ових дана сејати. Сетвени слој земиљишта треба да је добро усињен и поравнат чиме се обезбеђује квалитетније изведена косидба. Ђубрење се примењује при основној обради или предсетвено и зависи од безбедености земљишта и захтева биљака. Азот може да се изостави или да се примени у мањој дози јер његов вишак доводи до продужене вегетације, касног и неједнаког сазревања и јаче напада штеточине и болести. Озиме сорте грахорице у нашим агроеколошким условима трба сејати током октобра док се јаре сорте грахорице сеју у трећој декади фебруара до средине марта месеца.

      Сетва грахорице се изводи житним сејалицама и при међуредном размаку 12,5cm. Код нас се још увек сеје ручно(омашке)због сетве на малим парцелама али и због недостатка житних сејалица. Грахорица се може сејати као чист усев или у смеши са неком од стрних житарица која служи као потребни усев и угљенохидратна компонента. Обично се сеје у количини од 100-120 кg/hа. Уколико се гаји у здруженој сетви са стрнинама количину треба умањити за 25-30% и додати око 25-35 kg семена стрнине. Након сетве обавезно је ваљање ради бољег контакта између семена и земиљишта и равномерног ницања као и доспевања за косидбу.

      Косидбу озимих и јарих сорти грахорице треба обавити током пуног цветања и приликом појаве прих махуна или у случају здружене сетве пред сам почетак класања или метличања стрнина. Усев намењен справљењу сенаже коси се наливањем првих махуна и уз настојање да се губитак листа сведе на минимум.

      Сетва силажног кукуруза након косидбе грахорице доноси високе и квалитетне приносе зелене масе, док хибриди групе зрења 200 и 300 постижу редован принос зрна.

      Гајење грахорице за зелену крму и сено представиља један од најбољих одговора за досадашњи недостатак најквалитетнијих и најефтинијих протеина биљног порекла у сточарарству.

       

      Саветодавац ратарства и повртарства Небојша Божовић

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.