- This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 3 godine, 4 meseci ranije by Božović Nebojša.
-
AutorČlanci
-
24.09.2021 u 15:02 #518359Božović NebojšaUčesnik
Brokoli-Brassica Oleracea je biljka koja sa raznim širenjem kultura proširena svuda po svetu.Prema istorijskim zapažanjima brokoli ima poreklo iz mediteranskog basena koji obuhvata Grčku,Tursku,Siriju i Kipar.Njegovo širenje uglavnom se odnosi na latine.
Ako planirate da gajite brokoli, morate da se pripremite za jesen.Prvo treba da se stavi stajnjak na terenu i kalijum hlorid,superfosfat.A u proleće,pre sadnje potrebno je da se unese azotno đubrivo ili amonijum nitrat.Naknadna obrada zemljišta se ne razlikuje od običnog kupusa.
Zahtevi brokolija za zemljištem su isti kao i kod ostalih kultura.Zahteva bogato,propustljivo,dobro proceđeno i ventilirano zemljište.Reakcija zemljišta treba biti neutralna.Za rane useve pesčano zemljište je pogodnije, dovoljno je da bude bogato organskim materijama i hranljivim elementima.Za kasnu proizvodnju najprikladnije je peščano-glinsko zemljište.Da se proizvede 100kg brokolijevih glava iz zemljišta uzima 1,7:0,07:2,24kg NPK.Pored fosfora koji se postepeno asimiluje tokom čitave vegetacije.azot i kalijum se više koristi u fazi oblikovanja glave.
Brokoli kao karfiol zahteva blagu klimu.Seme klija pri optimalnoj temperaturi od 25C (minimalna 6C i maksimalna najviše 35C) i klija za 4-5 dana.Minimalna temperatura rasta je 5C.Kod ranih sorti glavica se pojavljuje nakon što su se formirali oko 20 do 25 listova.Važno je da dnevna temperatura ne prelazi 25C jer pri većim temperaturama često se kod glavice izaziva pojava vegetativnih masa kao što su listovi sa pupoljcima koji oštećuju kvalitet glave.Brokoli ima visoke zahteve za vodom, a u odsustvu javljaju se vlaknaste mase koje kvare kvlitet ploda.Brokoli zahteva konstantnu vlagu zemljišta i procenjuje se da mu je u početnim fazama rasta do formiranja glava potrebno svakodnevno oko 4,5 mm vode dok tokom formiranja glave 6,5 mm vode dnevno.
Rastojanje sadnje se podešava na 3-4 biljke kvadratnom metru.Na istoj površini može se posaditi nakon 4 godine i ova kultura nezahteva hemijsku obradu.Posebnu pažnju treba posvetiti kopanju zemljišta i suzbijanju korova. Kopanje se vrši posle svakog navodnjavanj kako bi se održala vlažnost na tlu.Dopunsko đubrenje se vrši 2-3 puta u zavisnosti od stanja biljaka.
Bere se u fazi punog formiranja glave,sukcesivno sa 2 do 3 listova kako bi održali svežinu ploda što duže.Dipl.ing.Nebojša Božović
-
AutorČlanci
- Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.