Fuzarioze pšenice ( Zaštita bilja)

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #522838
    Mihajlović Tanja
    Učesnik

      Pod imenom fuzarioze pšenice podrazumevamo oboljenja koje prouzrokuje gljiva iz roda Fusarium.Prema simptomima i vrsti prouzrokovača opisuju se tri oboljenja pšenice fuzariozne prirode i to: Snežna plesan ( Fusarium nivale) ; Fuzariozna trulež korena i stabla (F. Graminearum,F.culmorum i dr. ) i Fuzarioza klasa (F.graminearum, F.culmorum).
      Snežna plesan se javlja rano u proleće posle otapanja snega.Na obolelim biljkama se u početku javlja beličasta snežna navlaka od micelije parazita, koja u toku toplog i sušnog perioda nestaje.Snežna plesan obično zahvata pšenicu po manjim ili većim oazama,na mestima gde se tokom zime formira dublji snežni pokrivač koji se duže vremena održavao na njivi u proleće.Jače zaražene biljke uginjavaju tako nastaju proređeni usevi.
      Fuzariozna trulež korena i stable se razvija tokom čitave vegetacije ali se simptomi javljaju posle klasanja i to prevremenim uginjavanjem biljaka i pojavom belih klasova.
      Uginule klasove u vlažnijim uslovima ubrzo zahvataju razni saprofitni mikroorganizmi zbog čega postaju crne boje.Ovakvi simptomi mogu nastati i od nekih drugih parazita zato dijagnozu treba postaviti na bazi promena nastalih na korenu i prizemnom delu stable.S obzirom da se fuzariozna trulež ne ispoljava vidljivim simptomima, treba dijagnostiku izvršiti na bazi fitopatoloških izolacija.Kada je napad jači ,oboljenje se manifestuje pojavom nekrotičnih površina mrke boje na stablu obolelih biljaka.Nekroza može biti ograničena na čvor bokorenja i na pojedine delove međukolenca i kolenca stabla, u vidu nepravilnih pega ili izduženih pruga.
      Fuzarioza klasa se javlja u cvetanju i mlečnoj zrelosti pšenice.Zahvaćeni delovi klasa,pojedinačni klasići ili čitav klas uginjavaju i postaju slamnasto žute boje.Na vretenu klasa i pri osnovi klasića formira se u vlažnim uslovima narandžasta navlaka od reproduktivnih organa parazita.Često se događa da parazit zahvati poslednju internodiju u kom slučaju ceo klas uginjava.U zaraženim klasovima formiraju se zrna različitog stepena nalivenosti,od normalnih do potpuno šturih..
      Fuzarioze se javljaju skoro svake godine u našoj zemlji.Slabiji prinosi pojedinih godina su vrlo često rezultat jače pojave fuzarioze posebno fuzarioze klasa.
      Gljive iz ovog roda su redovno prisutne u zemljištu gde se u vidu micelija,hamidospora ili peritecija održavaju na mrtvoj organskoj materiji.Ovi paraziti se mogu prenositi I semenom
      Pošto se Snežna plesan obično javlja po oazama, vizuelnim pregledom ,na nekoliko mesta njuve ,utvrđuje se procenat zahvaćene površine.
      Utvrđivanje intenziteta napada fuzariozne truleži korena i stable vrši se u vreme pojave prevremenog uvenuća biljaka,obično u cvetanju ili mlečnoj zrelosti.
      Napad fuzarioze klasa se ocenjuje u doba mlečne zrelosti pšenice,na većem broju mesta jedne njive.Zaraza se utvrđuje na svakom klasu ocenjivanjem zahvaćenosti klasa,fuzariozom u procentima.
      Redovno prikupljanje podataka neophodno je za svako veće gazdinstvo,uže i šire područje zemlje.Ovi podace su korisni za proućavanje epidemiologije i uticaja pojedinih fuzarioznih oboljenja na prinos pšenice.

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.