FLAVENSCENSE DOREE (FD) – ZLATASTO ŽUTILO VINOVE LOZE

  • This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 4 godine ranije by Miletaković Sandra.
Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #516861
    Miletaković Sandra
    Učesnik

      Flavenscense doree (FD) je karantinska bolest koju uzrokuje fitoplazma Candidatus Phytoplazma vitis i spada u najopasnije bolesti vinove loze u Evropi. U vinogradima u kojima se pojavi, bolest se brzo širi vektorom — cikadom Scaphoideus titanus i ako se ne preduzmu odgovarajuće mere zaštite, ubrzo dolazi do velikih šteta koje se ispoljavaju u gubitku roda I propadanja zaraženih čokota.
      Simptomi
      Biljke inficirane fitoplazmama pokazuju čitav niz karakterističnih simptoma na vegetativnim i generativnim organima. Na zaraženim čokotima, pupoljci u proleće ne kreću ili kreću kasnije od zdravih, porast lastara je usporen, internodije na zaraženim lastarima su kraće. Lastari ne odrvene u potpunosti, pa izmrznu tokom zime. Zaraženo lišće je čvrsto, krto i uvija se po ivici. Kod belih sorti ono je žute, a kod crvenih intenzivnije crvene boje. Duž glavnog nerva lista nastaju pege koje nekrotiraju. U zavisnosti od jačine i vremena pojave simptoma, cvasti se mogu osušiti a bobice smežurati.
      U prolećnim mesecima za vreme kretanja vegetacije, simptomi fitoplazme na inficiranim čokotima nisu vidljivi. Jasnije vidljive promene počinju se uočavati posle cvetanja. Simptomi FD su najuočljiviji u avgustu, iako se slični simptomi na listovima mogu uočiti u septembru i oktobru mesecu, ali su tada najčešće u pitanju druge fitoplazme koje napadaju vinovu lozu.
      Stepen zaraženosti čokota može biti različit. Nekad su zaraženi samo pojedinačni lastari, ponekad veći deo čokota, a vrlo često dolazi do potpune zaraženosti čokota. Nakon 2-3 godine dolazi do potpunog propadanja čokota.
      Širenje bolesti
      Bolest se širi :
      • zaraženim sadnim materijalom
      • vektorom — cikadom Scaphoideus titanus
      Jednom zaražena vinova loza ostaje zauvek zaražena i zaraza se jedino može preneti sa jednog na drugi čokot cikadom Scaphoideus titanus.
      Ova cikada se jedino hrani na vinovoj lozi i štete koje ona čini ishranom su zanemarljive u odnosu na štete koje čini prenoseći fitoplazmu. Bolest se ne prenosi vetrom, vodom, makazama (rezidbom).
      Ekonomski značaj
      Fitoplazmoza vinove loze je bolest koja sve više preti evropskom i srpskom vinogradarstvu. Dosadašnja saznanja su da sve sorte vinove loze nisu podjednako podložne napadu FD. Posebno osetljive sorte vinove loze su Chardonnay, Pinot noir, Pinot blanc, Pinot gris, Cabernet sauvignon i Frankovka. Zabrinjavajući porast i širenje zaraze mogao bi dovesti do nemogućnosti uzgoja osetljivih sorti, a obzirom da se radi o perspektivnim sortama koje se sve više traže na tržištu, time bi se nanele velike štete vinogradarstvu.
      Suzbijanje
      Za fitoplazme kao patogene i uzročnike Zlatastog žutila vinove loze za sada nažalost nema leka.
      U borbi protiv fitoplazmi koriste se indirektne mere suzbijanja kojima se pokušava sprečiti njihovo širenje.
      Najvažniji mere su :
      • Uklanjanje obolelih čokota koji pokazuju simptome.
      • Praćenje pojave cikade — Scaphoideus titanus — postavljanjem žutih lepljivih ploča
      • Hemijsko suzbijanje cikada u vinogradima i rasadnicima vinove loze insekticidima sa kontaktnim delovanjem iz grupe piretroida
      • Krčenje zapuštenih vinograda
      • Uništavanje divlje loze (obična pavitina — Clematis vitalba)
      • Sadnja zdravog i sertifikovanog sadnog materijala
      • Sadnja manje osetljivih sorti vinove loze — posebno se preporučuje u vinogradima u kojima su fitoplazmeveć prisutne.

      Sandra Miletaković, dipl.inž.
      PSSS Kruševac

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.