- This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 2 godine, 12 meseci ranije by Kačarević Anka.
-
AutorČlanci
-
29.12.2021 u 00:52 #519429Kačarević AnkaUčesnik
Manjak vode negativno utiče na efikasnost unosa hranljivih materija iz zemlje i direktno doprinosi stvaranju fizioloških poremećaja kod kupusa.
Atmosferski uslovi koji ograničavaju transpiraciju uslovljavaju zatvaranje stoma da bi se sprečio prekomerni pad turgora i na taj način doprinosi smanjenom transportu kalcijuma sa protokom vode u biljci i inhibira se transport kalcijuma. Manjak kalcijuma u tkivu mladog kupusa uzrok je marginalnog odumiranja vrhova listova. U početku, bolesno tkivo poprimi svetlo zelenu boju, zatim odumire i postane crno. Palež vrhova može se pojaviti u različitim fazama rasta kupusa. U početnom periodu simptomi se mogu primetiti po obodu najmlađih listova, u kasnijim fazama rasta i formiranja glava – tek nakon sečenja. Marginalno odumiranje lista listova je češće kod velikih glava kupusa nego kod manjih. Previše rana sadnja rasada, nedovoljna gustina biljaka i kasna berba pospješuju formiranje velikih glava i povećavaju ozbiljnost simptoma povezanih sa nedostatkom kalcijuma.
U uslovima visoke temperature i nedostatka vode u supstratu, preporučuje se redovno navodnjavanje useva, što smanjuje rizik od poremećaja. Ovo je preventivna mera koja smanjuje rizik od poremećaja i garantuje bolju stabilnost skladištenja.Mr Anka Kačarević
-
AutorČlanci
- Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.