- This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 3 nedelje, 6 dana ranije by Jakšić Kosovka.
-
AutorČlanci
-
25.12.2024 u 11:30 #599555Jakšić KosovkaUčesnik
Vuna predstavlja primarnu sirovinu za tekstilnu industriju kao i domaću radinost. Njene fizičko-mehaničke osobine su uglavnom povoljnije nego u uostalih tekstilnih vlakana (juta, kudelja, pamuk), pa joj je upotrebljivost i mogučnost prerade vrlo velika. Vuna se odlikuje veoma značajnim fizičko-tehnološkim osobinama kao što su: finoća, dužina, jačina i rastegljivost, vijugavost, sposobnost uvrtanja, elastičnost, sjaj, mekoća itd.
Finoća ili debljina vlakana je jedna od najvažnijih osobina vune, jer od nje u znatnoj meri zavisi njena mogućnost prerade. Pod finoćom se podrazumeva prosečne debljina tj. veličina prečnika vlakana, a izražava se u mikronima. Debljina vunskih vlakava znatno varira, što zavisi u prvom redu od rase tj. soja ovaca, kao i drugih faktora. Finoća vune određuje se uzorcima koji su uzeti na levoj strain ovce sa plećke, zadnjeg rebra i sapi. Sa ovih mesta se odseče pramen debljine palca do kože. Prosečna finoća vune pojedinih grla kreće se između 15-60 mikrona.
Duzina vunskih vlakana je vrlo unačajna jer od nje u znatnoj meri zavisi upotrebljivost vune. Ova osobina stoji u vezi sa finoćom: što su vunska vlakna finija i duža, to je njena vrednost veća. Zbog toga je poželjno da sva vlakna u pramenovima budu što jednoličnije duga. Od suviše kratke vune ne mogu se izrađivati fini štofovi. Dužina vunskih vlakana varira u pojedinih rasa i sojeva ovaca, pri čemu najkraća vlakna imaju merino ovce (4-10cm).
Razlikuju se visina i stvarna dužina vlakana. Pod visinom se podrazumeva odstojanje od jednog kraja vlakna do drugog, mereno u prirodnom položaju tj. bez ikakvog ispravljanja vijuga. Visina vune meri se na ovci lenjirom. Dužina vlakna je odstojanje od jednog kraja vlakna do drugog a meri se tako što se ono zatezanjem ispruži samo toliko koliko je potrebno da se isprave vijuge, a da se vlakno pri tome ne istegne.
Pod jačinom vunskog vlakna podrazumeva se njegova sposobnost da izdrži veći ili manji teret do trenutka kidanja. Razlikuju se relativna i apsolutna nosivost vlakana. Apsolutna nosivost pokazuje jačinu svakog pojedinačnog vlakna, dok relativna nosivost jačinu vlakna proračunatu na 1mm² proseka.
Što su vlakna deblja po dužini, tj ako su bez useka i čvorova, to je nihova apsolutna jačina veća i obrnuto. Jačina vlakana ispituje se pomoću specijalnih aparata (dinamometar).
Vijugavosz vunskih vlakana – vunska vlakna nisu potpuno prava po celoj dužini već obrazuju gušće ili ređe vijuge. Prema obliku i veličini vijuga, razlikuju se tri osnovna oblika vijugavosti: blaga, normalna i visoka. Vijugavost se izražava u broju vijuga na 1cm dužine vlakna. Fina vlakna imaju 10 do 13 vijuga na 1cm dužine, polugruba 2-6, dok gruba vlakna imaju manje od 2 vijuge ili ih uopšte nemaju.
Kosovka Jakšić dipl.ing.
-
AutorČlanci
- Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.