Eska ili apopleksija vinove loze

  • This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 2 godine ranije by Vasiljević Svetlana.
Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #523371
    Vasiljević Svetlana
    Učesnik

      Ovo oboljenje prouzrokuje nekoliko patogena, od kojih se kao najznačajniji smatraju Fomitiporia mediterranea, Phaeoacremonium aleophilium, Phaeomoniella chlamydospora i dr. Smatra se da je ovo bolest starijih vinograda, starosti osam do deset godina i strijih. Mađutim, sve češća je pojava simptoma na mladim čokotima, starosti od dve do pet godina.
      Razlikujemo dva tipa ove bolesti. Hronični oblik se odlikuje sušenjem lišća i opadanjem, koji je češći, i akutni koji se karakretireše iznenadnim sušenjem (apopleksijom) čokota. Simtomi se javljaju na listovima, lastarima i bobicama.
      U zoni između nerava lista javljaju se izdužene žute ili crvenkastosmeđe nekroze. Između tog nekrotičnog dela nastaje šira ili uža zelena zona oko nerava. List poprima specifičan izgled „tigrovih šara“. Može doći do opadanja listova pre vremena.
      Zaraženi lastari zaostaju u porastu i venu i dolazi do redukcije lignifikacije tj. nezadrvenjavanja lastara. Infekcija vaskularnog tkiva mlade loze ovim patogenima ima za posledicu začepljenje ksilemskih kanala, a izrazito venjenje i izumiranje (apopleksija) čokota naročito u leto, za vreme visokih dnevnih temperatura. Međutim, u etiologiji bolesti na starijoj lozi su uključeni i patogeni prouzrokovači truleži drveta. Najdominantniji patogen je Fomitiporia punctata, čiji su simptomi prisustva na starijem drvetu vinove loze u vidu bele truleži stži.
      Simptomi na bobicama se javljaju u vidu sitnih pega tamne boje, koje se spajaju pri jačem napadu i dolazi do njihovog pucanja i sušenja. Znatno je narušen sadržaj šećera i aroma u zaraženim bobicama.
      Navedeni patogeni ostvaruju infekcije preko rana od rezidbe ili oštećenja od grada.
      Najvažije su preventivne mere zaštite od ovog patogena, koje podrazumevaju:
      • sadnju zdravih loznih kalemova
      • u cilju sprečavanja širenja bolesti potrebno je tokom rezidbe dezinfikovati alat (dezinfekcija makaza i drugog pribora je 70%-tnim alkoholom)
      • premazivanje rana od rezidbe kalemarskim voskom, a orezane delove izneti iz vinograda i spaliti
      • uklanjanje zaraženih čokota iz vinograda i njihovo spaljivanje.

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.