- This topic has 2 odgovora, 3 glasa, and was last updated 7 godine, 11 meseci ranije by PSSS Krusevac.
-
AutorČlanci
-
16.01.2017 u 13:42 #512467Miletaković SandraUčesnik
Bakteriozna plamenjača jabuka, krušaka, dunja i drugih biljaka iz familije Rosaceae je najdestruktivnije oboljenje u našim uslovima. Prouzrokovač plamenjače je bakterija Erwinia amylovora, koja je zbog svog značaja i sa statusom karantinskog organizma. Nalazi se na karantinskoj listi A2.
Bakterija Erwinia amylovora napada sve delove voćaka: cvet, plod, letoraste, deblje grane, deblo pa čak i koren. Ne postoji način na koji se ova bakterija ne prenosi od kišnih kapi, vetra, insekata, alata korišćenim u zasadima, mehanizacijom i dr.Na plodovima zaraženih biljaka se uočava pojava mrke, a zatim i crne boje, koji u početku venu i na kraju potpuno izumiru. Listovi su takođe crne boje, suše se i ostaju na lastarma, ne otpadaju. Oboleli mladari sa osušenim listovima izgledaju kao zahvaćeni plamenom.
Mere zaštite protiv ove bolesti su veoma teške i još uvek nedovoljne za potpuno rešavanje problema u našoj proizvodnji. Uklanjanje zaraženih biljnih delova sa simptomima u fazi mirovanja je uobičajena mera. U mehaničkom uklanjanju neophodno je pridržavati se osnovnih pravila:
· Obavezna dezinfekcija alata kojima se obavlja rezidba,
· Zaražene biljne delove iseći tako da se zahvati 30 – 40 cm naizgled zdravog biljnog materijala,
· Isečene delove spakovati u vreće i izneti iz voćnjaka.
Proces sečenja obolelih delova, mora se izvršiti samo na temperaturi iznad 5 stepeni Celzijusovih i po suvom vremena. Sečenje se ne sme obavljati u periodu vlažnih vremenskih uslova. Nakon izvršenog odsecanja zaraženih delova, obavezno uraditi hemijski tretman zaštite otvorenih rana, primenom preparata na bazi bakara u koncentraciji od 0,05%. Dobre rezultate u prevenciji i sprečavanju daljeg širenja ove bakterije dali su i neki mikrobiološki preparati na bazi bakterije Bacillus.16.01.2017 u 17:20 #512472AnonimniNajbolje stite Agrimicin i Micoshild ama nema da se kupi kod nas.
17.01.2017 u 17:43 #512485PSSS KrusevacPreparati koje ste naveli spadaju u grupu antibiotika, a u našoj zemlji primena antibiotika na biljkama je zabranjena. Možete, kao što u tekstu napisah, da koristite mikrobiološke preparate na bazi bakterije Bacillus, moja iskustva sa njima su vrlo pozitivna. Sandra Miletaković
-
AutorČlanci
- Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.