- This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 1 godina, 3 meseci ranije by Milosavljević Biljana.
-
AutorČlanci
-
27.09.2023 u 10:53 #573339Milosavljević BiljanaUčesnik
Đubrenje zasada maline- Prilikom podizanja zasada maline mora se imati u vidu da su za ovu vrstu voća najpogodnija duboka, propustljiva, plodna slabo kisela zemljišta ( ph od 5,5-do 6,5) sa visokim sadržajem humusa. Odluka o zasnivanju i meliorativnoj pripremi zemljišta za jedan ovakav zasad, donosi se na osnovu rezultata hemiske analize pri kontroli plodnosti zemljišta izabrane parcele.
Ukoliko zemljište nije dovoljno obezbeđeno humusom i važnijim hranljivim elementima, pred duboku obradu potrebno je rastuririti potrebnu količinu mineralnih đubriva i organskih đubriva. Zavisno od dubine oranja, ova đubriva se rasturaju odmah pred duboku obradu,ili se druga neiskorišćena količina, iznosi na parcelu posle duboke obrade. Za meliorativno đubrenje neophodno je 30-50 t/ha dobro zgorelog goveđeg ili ovčijeg stajnaka i 700-800 kg /ha kompleksnog mineralnog NPK đubriva, najčešće formulacije 8:16:24. Takođe ako hemijska analiza zemljiošta pokaže ph vrednost ispod dozvoljenog minimuma, zajedno sa humizacijom potrebno je uraditi i kalcifikaciju zemljišta, unošenjem materijala sa višim sadržajem kreča u količini od 1.000-1.500kg/ha.
Prihranjivanje na početku zasnivanja zasada odvija se :
- prihranjivanje azotom kada izbiju mladi izdanci;
- kada isti dostignu oko 30 cm;
- kada izdanci dostignu oko 60 cm.
Đubrenje zasada maline u rodu
Obzirom da je malina od svih jagodastih vrsta voća najveći potrošač hranljivih elemenata iz zemljišta, za njeno uspešno gajenje i profitabilno plodonošenje neophodne su velike količine organske mase u zemljištu, odnosno velike količine hranljivih elemenata za obnovu žbunova, za sazrevanje roda na strim žbunovima i razvoju velikog broja novih izdanaka.
Malina u rodu najviše koristi K, zatim N pa P. Prema ispitivanjima za optimalnu ishranu maline neophodno je 50-70 kg/ha N,100-150 kg/ha P, i 150-200 kg/ha K.
Prihranjivanje se obavljava azotnim đubrivima i to :
- prvo u proleće pred kretanje vegetacije;
- drugo – početkom cvetanja i
- treće -pred početak berbe.
Ukupna količina azotnih đubriva u ova tri navrata trebalo bi da iznose 300-400kg/ha.
Biljana Milosavljević
Dipl. Inž.za Voćarstvo i Vinogradarstvo
-
AutorČlanci
- Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.