Dezinfikovanje plastenika

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #515782
    Miletaković Sandra
    Učesnik

      Povrtari praktikuju da plastenike i tople leje dezinfikuju neposredno pred zasnivanje nove proizvodnje. Međutim, bilo bi dobro da se to uradi ranije, do prvih mrazeva, kada su dani još topli i temperatura u objektima viša od 12 steni Celzijusovih. Prvo se uklone svi biljni ostaci, a potom dezinfikuje zemljište, konstrukcija i alati. Za objekte se najčešće koriste sumpor-dioksid, plavi kamen i alkohol. Unutrašnjost se najčešće dezinfikuje sumpor-dioksidom, On nastaje sagorevanjem sumpora, a potrebno je 10-20 grama sumpora za jedan kubni metar prostora. Objekat mora biti zatvoren, a temperatura viša od 12 stepeni. Dezinfekcija traje 24 sata, a potom se provetrava. U baštu se može uneti i alat, pribor, ambalaža, saksije i dr.
      Plavi kamen je kontaktno sredstvo za dezinfekciju predmeta od drveta. Pošto nagriza gvožđe ne preporučuje se za metal. Rastvor se priprema od 5 kg plavog kamena koji se rastvori u 100 litara vode. Alkoholom se dezinfikuju noževi i ruke kojima se prenosi veliki broj patogena, pre svega virusa, tokom zalamanja ili drugih poslova kada se biljke dodiruju. Natrijum-hipohlorid, poznat kao varikina, takođe se može upotrebljavati kao dezinfekciono sredstvo za alat, ambalažu, saksije i radne površine, koristi se razređen u vodi u odnosu 1:5. Za uspešno delovanje poželjno je da temperatura bude iznad 12 stepeni.
      Hemijske metode za dezinfekciju zemljišta podrazumevaju primenu fumiganata ili kontaktnih fungicida. Fumiganti deluju parom na ciljane organizme, a da bi mogli da se koriste moraju se ispuniti određeni preduslovi. Zemljište treba očistiti od biljnih ostataka i usitniti setveni sloj. Posle inkorporacije fumiganata, u njemu se mora održavati vlaga i temperatura iznad 10 stepeni. Najpoznatiji i najčešće korišćen fumigant je Basamid granulat. Može da se koristi i biološki preparat Trifender, na bazi ljive Trihodernma asperellum. Posle dezinfekcije, zemljište mora da se odmori, odnosno dobro provetri. U zavisnosti od odabranog preparata i temperature, to traje i do 30 dana. U tom periodu stabilizuju se i mikrobiološki procesi i vraća korisna mikroflora.
      Sandra Miletaković, dipl.inž.
      PSSS Kruševac

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.