Čuvanje belog luka

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #515937
    Pantelić Ljubodrag
    Učesnik

      ČUVANJE BELOG LUKA

      Beli luk se na našem području dosta troši, ali su površine na kojima se gaji još uvek male te proizvodnja ne zadovoljava potrebe.
      U Srbiji se gaje dva zipa belog luka i to:
      – Prolećni
      – Jesenji
      Podela je urađena prema vremenu sadnje.
      Prolećni se više sadi u brdsko-planinskim regionima, a jesenji u ravničarskim. Bez obzira koji tip se gaji za oba je karakterističan da se lukovice teško čuvaju i da retko zdrava i jedra dočekaju proleće.
      Uglavnom se prodaju u ranu zimu. Međutim, malo je poznato da podešavanjem temperature i relativne vlažnosti, lukovice iz domaće proizvodnje mogu zdrave da dočekaju proleće.
      Uslovi za duže čuvanje podrazumevaju kontrast temparature i relativne vlažnosti vazduha. Oni u mnogom zavise i od stanja u kojem su lukovice unete u skladište. Najčešće je dovoljno da se drže na temperaturi od pet do šest stepeni ali čim se ona promeni u čenovima se ubrzava proces staranja i brzo propadaju, pa se pa se moraju potrošiti u što kraćem roku. Znatno duže čuvanje, čak do proleća, omogućava čuvanje na temperaturi od 12 do 18 C i relativnoj vlažnosti vazduha od 40 do 60 procenata. Ako se smanji vlažnost lukovice mogu da se smežuraju, a ako se poveća postoji opasnost da se pojave štetočine. Temperatura od šest do dvanaest stepeni je idealna za klijanje, što je izuzetno nepovoljno jer se gubi kvalitet dok se na temperaturi iznad 21 stepen brzo isušuju i propadaju.

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.