Crveni vetar

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #599954
    PSSS Jagodina
    Učesnik

      Црвени ветар свиња, је болест која се јавља у облику хроничног артритиса и наркозе коже. Црвени ветар свиња узрокује мали и танак грам-позитиван штапић, познат као Erysipelothrix rhusiopathiae (E. insidosa). Налази се распрострањен у природи у земљишту, у води. Ако су у природи повољни услови-влажност, температура, алкална средина и довољно органске материје, узрочник се може годинама одржавати у земљишту. Није покретан, не ствара споре ни капсуле, а на хранљивим подлогама се добро размножава образујући ситне колоније као роса, али много боље расте на подлогама са додатком крви или крвног серума. Узрочник је слабо отпоран према физичким и хемиским факторима. Дезинфекциона средства и повишена температура га уништавају.

      Животиње се заразе преко оболелих свиња или њихових екскрета, преко њих се узрочник излучује. лешеви угинулих свиња, кости, а често и месо могу бити извор заразе. Пошто се узрочник често налази на слузокожама свиња, инфекција често настаје после смањења отпорности неких други неспецифичних фактора. Улазна врата инфекције могу бити дигестивни тракт. На узрочника црвеног ветра нарочито су осетљиве млађе свиње старости до 9 месеци, што не искључује обољење старијих свиња. Када свиња оболи на кожи се примећује црвенило у облику правилних геометриских печата. Слезина је повећана и боје је цигле, а јетра је такође увећана и обилно испуњена крвљу. Инфекција почиње инкубацијом која траје кратко, од 1-5 дана. Црвени ветар се јавља у два облика. Животиња губи апетит, невесела је, стално лежи и повремено може да повраћа. У току следећа 24 часа животиња може и да угине. Могуће је запазити, ромбоидна уздигнута места на кожи различите величине. Слузокоже су заражене, а телесна температура се креће до 42 степена, дисање је убрзано пулс је такође убрзан и до 120 откуцаја у минуту. Животиња лежи, а када хода онда је ход карактеристичан, на врховима папака, болан, зглобови су отечени. Запажа се напетост животиње, што је знак нервних поремећаја.

      Болесну животињу изоловати у посебан бокс или друго место од других животиња. Најзначајнија и битна мера у спречавању појаве црвеног ветра је вакцинација свиња. Код вакцинације имунитет траје 4 месеца. У крајевима где је појава црвеног ветра честа вакцинација се врши два пута годишње. Када животиње оболе треба се у што краћем временском року обратити ветеринару.

      Александар Цанић саветодавац за сточарство

      ПССС Јагодина

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.