- This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 1 mesec ranije by Varjačić Goran.
-
AutorČlanci
-
18.12.2024 u 08:07 #598657Varjačić GoranUčesnik
Crna pegavost šargarepe (Alternaria dauci) je gljivična bolest koja značajno pogađarazvoj šargarepe. Ovu bolest uzrokuje gljivica iz roda Alternaria, a karakteristična je po tome što se javlja na listovima, peteljkama i korenu, smanjujući kvalitet i prinos.
Simptomi:
Listovi: Na zaraženim listovima pojavljuju se tamnosmeđe do crne pege s koncentričnim prstenovima. Ove pege se šire i mogu izazvati sušenje listova, što slabi biljku.
Peteljke i stabljike: Pege su slične onima na listovima, ali su često izduženije i mogu izazvati pucanje tkiva.
Koren: Na korenu se mogu pojaviti tamne, ulegnute pege, posebno tokom skladištenja, što smanjuje tržišnu vrednost šargarepe.
Uslovi za razvoj:
Crna pegavost se razvija u uslovima visoke vlage i umerenih temperatura (18–25 °C). Gljivica se prenosi zaraženim semenom, ostacima biljaka u zemljištu ili vetrom. Preduga zadržavanja vlage na biljkama, kao što su kiša ili prekomerno navodnjavanje, dodatno pogoduju infekciji.
Prevencija i suzbijanje:
- Izbor sertifikovanog i tretiranog semena otpornog na Alternaria dauci.
- Plodored: Izbegavajte sadnju šargarepe na istoj parceli najmanje 3 godine.
- Uklanjanje biljnih ostataka: Nakon berbe, uklonite sve ostatke biljaka kako bi se smanjio izvor zaraze.
- Optimalna sadnja: Sadite šargarepu u redove s dovoljnim razmakom kako biste osigurali dobru cirkulaciju vazduha.
- Fungicidi: Ako se bolest pojavi, mogu se koristiti fungicidi na bazi bakra ili specifični proizvodi za suzbijanje gljivica iz roda Alternaria.
Zaključak:
Pravovremeno prepoznavanje simptoma i preventivne mere ključni su za suzbijanje crne pegavosti šargarepe. Kombinacija agronomskih praksi i primene zaštitnih sredstava može značajno smanjiti štete i očuvati kvalitet useva.
-
AutorČlanci
- Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.