Ciklus razvića i suzbijanje F.occidentalis – Gordana Jovanović

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #513898
    Jovanović Gordana
    Učesnik

      F.occidentalis je unešena iz Severne Amerike prometom cveća u staklare Evrope 1985 godine. F.occidentalis se brzo raširila u sve zemlje Evrope, pa i u našu zemlju. F.occidentalis sama ili zajedno sa Frankliniella intonsa i Thrips tabaci je konstatovana u zatvorenom prostoru (u plasteničkoj proizvodnji cveća i povrća).
      Prezimljava kao imago u površinskom sloju zemljišta. Kada su T 10-15ᴼC imaga izleću iz površinskog dela zemlje. Imaga se hrane cvetovima, posebno polenom ili nešto kasnije sa ovarijama. Ženke ubadaju jaja u tkivo lista ili ploda. Ishranom ovarijama i oštećenjem tkiva, dolazi do nekroze tkiva i do deformacija na plodu.
      F.occidentalis se razmnožava obično partenogenetski (bez oplodnje jaja) iako su prisutni u manjoj meri i mužjaci. Ženke polažu 30 do 50 jaja bubrežaste forme (neoplodjena ili oplodjena) u tkivo biljaka koristeći testerastu legalicu kojom rasecaju tkivo. Razviće embriona i formiranje larava L1 se razvijaju unutar horiona u tkivu biljke.
      Posle pilenja, larve L1 se intezivno hrane sisanjem sokova u cvetu odnosno na plodovima. Larve i imaga F.occidentalis imaju usni testerasti aparat kojim prorezuju kutikulu biljnog tkiva i posle toga isisavaju sokove. U prazne ćelije ulazi vazduh i pojavljuje se simptom obezbojavanja tkiva “silvering”.
      Larve L2 nastavljaju intezivnu ishranu. zbog intezivne ishrane i sisanja sokova, izbacuju veće količine tečnosti boje tkiva kojim se hrane, a koja se praktično ne primećuje.
      Pri završetku razvića larve L2 obično padaju na zemlju (redje ostaju na plodu) i u površinskom delu ili ispod opalog lišća formiraju se predlutke sa kraćim krilima, zatim prelaze u lutke koje imaju nešto duža krila pomoću kojih se vraćaJU na biljku i nastavljaju ishranu na plodu, listu ili cvetu. Razviće predlutke i lutke traje kratko (2-3 dana). posle toga izleću imaga sa dužim resastim krilima, potpuno razvijenim 8 članaka antena i drugim, karakterističnim morfološkim karakristikama za F.oocidentalis.
      Imaga dobro lete i prelećU sa biljke hraniteljke na druge i ovo je period intezivnog širenja u poljskim uslovima. F.occidentalis u plastenicima ima 10 i više generacija, a u polju ima nešto manje ali broj generacija zavisi od ishrane i vremenskim uslova.

      Izbor insekticida za suzbijanje F.occidentalis
      F.occidentalis je svetski problem. U svim reonima rasprostranjena naglašen je pritisak insekticida pa je došlo do rezistencije na većinu. Na tržištu je samo nekoliko insekticida koji su efikasni na F.occidentalis.
      1.Dicarzol 92% (formetanat), IRAC 1A iz grupe karbamata ili inhibitor holin esteraze. Ima kontaktno i digestivno delovanje. Registrovan je u Srbiji za suzbijanje F.occidentalis u kol. 1 kg/ha za cveće i povrće. U Severnoj Americi registrovn je za suzbijanje F.occidentalis na voću u količini 1.9 kg do 2 kg /ha. Preporučuje se najčešće u fazi „crvenih balona“ bresaka i nektarina i primena je predveće kada pčele nisu prisutne u voćnjaku. DT-50 u zemlji je 1 ¬-9 dana.
      2. Lasser 240 SC (spinosad ), IRAC 5 iz grupe spinosina. Aktivator nikotin acetilholin receptora ali na različitom mestu od neonikotinoida. Deluje kontaktno i digestivno izazivajući paralizu. Registrovan je u Srbiji za folijarnu primenu na krompiru i krastavcu u zaštićenom prostoru u kol. 300-400 ml/ha. U praksi se kod nektarina i bresaka za suzbijanje F.occidentalis koristi od 0,7- 1,2 lit/ha.U Južnom Tyrolu preporučuje 80 ml /hl. U Italiji regitrovan je preparat pod imenom Succes (na bazi spinosada) za primenu na nektarinama. Insekticidi ovog mehanizma delovanja se mogu koristiti i za tretiranje zemljišta za suzbijanje izletanja imaga F.occidentalis jer DT-50 zemlje je 9,3-17,3 dana. U Srbiji registrovan je i preparat Delegate sa aktivnom materijom spinetoram sa sličnim osobinam i sa istim mehanizmom delovanja kao Lasser.
      Herron, i dr,2014, utvrdili su izmenom esterazne aktivnosti, resistenciju na spinosad kod populacije F.occidentalis u Australiji 3 puta većom od osetljivog soja.
      Li Dong-gang i dr. 2016 navode da se smanjuje efikasnost spinosada na F.occidentalis i da se može koristiti samo na principima antirezistencije.
      3. Movento 100 SC (spirotetramat). IRAC 23: tetramic acid. Deluje na inhibiciju nove sinteze masti kod insekata. Transportuje se u biljkama preko floema i ksilema. Deluje brzo na larve neonate koje nemaju masti u kol. 0,75 ml/m visine stabla. . Larve L2, imaga ženke imaju odredjene količine masti ali delovanjem spirotetramata na novu sintezu masti utiče na smanjenje brojnosti položenih jaja. Na jaja ne deluje jer su ona zabodena u tkivo a aktivna materija ne može da prodje kroz horion u vreme razvića embriona i larvi . Ima duže delovanje pa se redovno koristi u kombinaciji sa napred navedenim adulticidima.Može se koristiti i za tretiranje zemljišta jer metaboliti imaju DT – zemlja, 5-23 dana.
      4.Mesurol ( a.m.metiokarb) IRAC 1A iz grupe karbamata. Inhibitor holin esteraze. Deluje kontaktno i preko ishrane.Koristi se za tretiranje zemljišta u količini 1.5 lit/ha u vreme hrizalidacije F.occidentalis i za sprečavanje izletanja tripsa.
      Insekticidi se koriste folijarno ali i preko zemljšta usmeravanjem donjih dizni prema zemllji jer se hrizalidacija tripsa odvija u površinskom delu zemlje. Ovo je obavezna mera jer samo folijarno prskanje daje ograničeni efekat zbog brze obnove populacija izletanjem tripsa iz površinskog dela zemlje.
      PSSS Leskovac
      Mr Gordana Jovanović

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.