Cikada vinove loze Scaphoideus titanus

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #524003
    Vasiljević Svetlana
    Učesnik

      Cikada vinove loze Scaphoideus titanus je vektor fitoplazme Flavescence doree (FD) koja prouzrokuje oboljenje zlatasto žutilo vinove loze. Brojnost ovih cikada se u zasadima vinove loze prati pomoću žutih lepljivih klopki.
      Fitoplazma prouzrokovač zlatastog žutila vinove loze održava se preko zime u obolelim čokotima. Pupoljci na takvim čokotima naredne godine u proleće ne kreću ili se dosta kasnije iz njih razvijaju lastari sa skraćenim internodijama. Karakteristični simptomi se javljaju početkom leta – lastari se povijaju i padaju po zemlji, ne odrvenjavaju i na njima se mogu javiti crne pege uzdužno raspoređene. Listovi zadebljavaju i kod belih sorti dobijaju zlatnožutu boju, a kod obojenih crvenu. Daljim razvojem, kasnije u toku leta na listovima se duž nerava pojavljuju žućkaste pege, koje ubrzo nekrotiraju. Između nerava može doći do obrazovanja uglastih pega. Ukoliko se simptomi bolesti jave pre cvetanja, cvasti se suše; a ukoliko se jave kasnije tokom vegetacije bobice se smežuravaju i imaju gorak ukus.
      Cikada ishranom na oboleloj biljci može da usvoji fitoplazmu, pa je prenosi daljom ishranom na zdravim biljkama. Sposobnost da prenesu fitoplazmu imaju larveni stupnjevi L3, L4 i L5 i imago, pa je tada najvažnije primeniti hemijski tretman u cilju suzbijanja ove štetočine.
      U cilju sprečavanja širenja fitoplazme treba sprovesti sve mere kontrole cikade kao vektora, pored hemijskih i agrotehničke:
      • Uklanjanje zaraženih
      • Uklanjanje divlje loze u blizini proizvodnih zasada
      • Uništavanje korova
      • Korišćenje sertifikovanih loznih kalemova

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.