Cikada Psammotettix alienus

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #594796
    Urošević Dragana
    Učesnik

      Cikada Psammotettix alienus ima 2-4  generacije godišnje i prezimi u stadijumu jajeta u biljnom tkivu. Tokom leta hrani se na zakorovljenim parcelama i na nezaoranim žetvenim ostacima. U jesen prelazi na tek iznikle useve strnih žita, pogoduje im izuzetno topla jesen (oktobar – novembar).U našim uslovima prisutna je od maja do decembra. Psammotettix alienus je vektor virusa kržljavosti pšenice (Wheat Dwarf Virus – WDV). Primarne infekcije virusom nastaju u jesen ishranom cikada i najčešće se primećuju tek u proleće – najranije u martu u vidu propadanja bokora i zaostajanja biljaka u porastu. Zaražena cikada ostaje infektivna ceo svoj život, ali virus mogu da prenesu i svi razvojni stadijumi larve. Ovaj virus se ne prenosi semenom i za sad ne postoji tolerantna sorta na ovaj virus.

      Simptomi zaražene pšenice uočavaju se u vidu manjih ili većih žutih oaza ili traka nepravilno raspoređenih po parceli. Ovako inficirane biljke su sterilne, ne donose klas ili je klas sa malim brojem zrna.
      Od velike je važnosti useve zaštititi insekticidima u cilju redukovanja brojnosti ove cikade, ali i smanjenja sekundarnog širenja patogena. Dodatna mera zaštite je uništavanje samonikle pšenice i zaoravanje strništa.
      Prag štetnosti tj. brojnost cikade kada se preporučuje primena insekticida prema podacima iz zemalja u okruženju iznosi 5 cikada/m². Jedini insekticid registrovan za suzbijanje cikade u pšenici u našoj zemlji je Decis expert (deltametrin) 0,075 l/ha.
      <p style=”text-align: right;”>Dragana Urošević, dipl.inž.zaštite bilja</p>

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.