- This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 1 godina, 12 meseci ranije by Đurić Milenko.
-
AutorČlanci
-
26.12.2022 u 12:51 #524718Đurić MilenkoUčesnik
Brzo određivanje potreba strnih žita za azotom-digitalizacija poljoprivrede
Pored standardne N-Min metode za određivanje norme azotnih mineralnih đubriva u upotrebu se polako uvode i nove metode zasnovane na opštoj digitalizaciji u poljoprivredi.
Jedan od takvih uređaja je i ručni senzor za određivanje stanja useva –Trimble green Seeker. Ovaj uređaj omogućuje da se realno proceni količina mineralnog azotnog đubriva koje je potrebno upotrebiti za prihranu strnih žita.
Delovi uređaja : optički visokokvalitetni senzor za brzo davanje preciznih rezultata; pregledan ekran koji prikazuje očitavanje senzora; ergonomski rukohvat na kom se nalazi prekidač za startovanje uređaja i mikro USB priključak za punjenje interne baterije koja se nalazi u uređaju i na taj način ne mora da se vadi iz uređaja prilikom punjenja.
Green Seeker funkcioniše na taj način što se pritiskom na okidač emituju višestruke impulse crvene I infracrvene svetlosti a potom meri refleksija od biljaka na ugrađenom senzoru u uređaj. Jačina reflektovanog svetla je direktni pokazatelj stanja biljaka.
Uređaj prikazuje izmerene vrednosti NDVI (eng.Normalized Difference Vegetation Index-srpski: Normalizovane razlike u vegetativnom indeksu). Da bi pojasnili delovanje uređaja kao indikator se koristi vidljivi (RED) i blizu infracrveni (NIR) raspon elektromagnetnog spectra. Uređaj je prilagođen da analizira ošitavanja na parceli i proceni vegetativne delove na parceli. Zeleni zdravi delovi vegetacije apsorbuju vidljivu svetlos (RED) koja pada na njih a odbijaju veliki deo infracrvene cvetlosti (NIR). Zakržljali i bolesni delovi vegetacije odbijaju više vidljive (RED) a manje infracrvene svetlosti (NIR). NDVI vrednost može da bude u rasponu od 0,00 do 0,99. Vrednosti iznad 0,60 najčešće predstavljaju gustu vegetaciju.
Prednosti korišćenja ovog uređaja su sledeće:
1. Ekonomske: određivanjem preciznih količina azotnog mineralnog đubriva za prihranu povećava se ekonomičnost proizvodnje smanjivanjem troškova za đubrivo pogotovu sada kada su cene đubriva izuzetno visoke, smanjivanje transportnih troškova i troškova goriva kao i ušteda radnog vremena.
2. Ekološke: određivanjem realne količine potrebnog mineralnog đubriva smanjuje se zagađivanje zemljišta i podzemnih vodotokova jer se ovaj uređaj može koristiti pored strnih žita i u proizvodnji kukuruza i uljane repice a to su kulture koje zahvataju preko 50% ukupnih obradivih površina.
3. Savetodavni rad: za prikazivanje rada uređaja najefikasniji način su radionice koje okupljaju po nekoliko proizvođača kao prezentacije rada uređaja u ataru po potesima.
4. Digitalizacija poljoprivrede: na osnovu efikasnosti rada uređaja poljoprivredni proizvođači pojedinačno ili više njih udruženo mogu da nabave ovaj uređaj ili verziju koja se instalira na traktor i daje impulse prskalici za upotrebu đubriva.
Korišćenje navigacije na traktorima, primena ovog i sličnih uređaja uvodi nas u svet savremene poljoprivrede gde digitalizacijom pravimo znatne uštede u proizvodnji i čuvamo životnu sredinu.
Milenko Đurić, savetodavac za ratarstvo i povrtarstvo
PSSS ,,Poljosavet” doo Loznica -
AutorČlanci
- Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.