Bolesti lubenice

  • This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 4 godine ranije by Đukić Ružica.
Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #516801
    Đukić Ružica
    Učesnik

      Gumozna plamenjača lubenice:Prvi simptomi se mogu videti na kotiledonima u vidu žućenja ooboda listova. Starije pege postaju lezije.Patogen se može pojaviti i na plodu u vidu nepravilnih belih pega koje kasnije mogu postati sive ili smeđe.U centru tamne mrlje može se primetiti gumasta tečnost. Lezije omogućavaju pristup i za druge štetne organizme kao što je vlažna trulež zbog čega ceo plod može postati vodena masa. Suzbijanje:Najbolje rezultate daje primena preparata na bazi a.m. azoksistrobin 0,75 l/ha i preparata na bazi difenokonazola a preventivno se mogu koristiti preparati na bazi mankozeba , kaptana i hlortalonila.
      Fuzariozno uvenuće:Izvor inokuluma su zaraženi biljni ostaci. Patogen opstaje u zemljištu i do 5 godina. Patogen je najagresivniji pri temperaturi između 20-250C.Kada temperatura pređe 300C dolazi do smanjenja pojave infekcije.Biljke mogu biti napadnute u svim fazama razvoja ali najčešće u fazi zametanja plodova.Na stablu iznad korenovog vrata može se razviti nekrotična lezija koja se širi na jednu od vreža.Potrebno je posvetiti veću pažnju traženju simptoma u ranijim fenofazama jer se najčešće infekcije primete u toku plodonošenja.Sprečavanje pojave ovog obolenja možemo izvršiti primenom agrotehničkih mera: optimalno zalivanje, ne dozvoliti zasušivanje, izbegavati laka peskovita zemljišta kisele reakcije, Hemijsko sprečavanje pojave ove bolesti je primena preparata na bazi a.m. tiofanat-metil, u dozi 1 l/ha.Tretman ponoviti nakon 7-10 dana.
      Antraknoza lubenice:Simptomi se javljaju na svim nadzemnim delovima biljaka. Na starijim listovima bledo žute pege mogu imati u prisustvu vlage narandžasti eskudat.Lezije na peteljkama i stablu su izdužene i blago utonule. Mladi plodovi mogu odumreti ukoliko je došlo do infekcija cvetne drške. Koristiti preventivne preparate na bazi mankozeba, kaptana i i hlorotalonila. U slučaju pojave simptoma koristiti sredstvo na bazi a.m. azoksistrobin 0,75 l/ha.

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.