Azijska voćna mušica (Drosophila suzukii)

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #524875
    Dražić Milena
    Učesnik

      Азијска воћна мушица је инвазивна врста, азијског порекла. Европска организација за заштиту биља (EPPO) сврстала је D. suzukii на А2 листу карантинских штеточина. У нашој земљи је први пут регистрована 2014. године, а у Колубарском округу 2016. године.
      Има широк спектар домаћина: малина, купина, јагода, шљива, трешња, вишња, бресква, кајсија, грожђе. Осим на гајеним културама може направити штету и на коровким биљкама
      Презимљава у стадијуму имага. Одрасле јединке су величине око 3 мм. Мужјаци имају тамне пеге на предњим крилима и два чешља на предњим ногама. Женке имају карактеристичну тестерасту легалицу којом засецају покожицу плода у који полажу јаја. Женке постају активне када су просечне температуре изнад 10˚ С, оптимална температура за развиће је 20-30 ˚С. Временски услови са дневним температурама око 25°C и са високом влажности ваздуха су веома повољни за њен развој. На темпертурама преко 30˚ С мужјаци постају стерилни. Једна женка у просеку положи и до 400 јаја. Јаја су овална, беле боје. Има годишње 7 до 15 генерација. Штете на плодовима настају услед полагања јаја и исхране ларви. Директне штете праве ларве које се хране здравим и сочним плодовима, преферирају плодове са танком покожицом. Плодови могу бити нападнути пре и након бербе. Плодови постају мекани и губе тржишну вредност. На оштећеним плодовима често се јављају секундарни паразити који проузрокују трулеж плодова. Штете могу да буду и до 100 %.

      Мере заштите: Уклањање и спаљивање заражених плодова, скраћивање интервала бербе, контрола опреме за бербу, постављање ловних клопки ради изловљавања одраслих јединки ове штеточине.
      Клопка се може направити од пластичне флаше, састави се смеша од 150 мл црног вина, 150 мл сирћета и неколико капи детерџента за судове. На флаши се избуше рупице кроз које ће ући мушице. Клопке што гушће поставити по ивицама парцела, као и унутар засада у висини плодова.

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.