Akteulnosti u zaštiti krompira

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #590290
    Karapandžić Bojana
    Učesnik

      Na području Jablaničkog okruga usevi merkantilnog krompira za jesenju proizvodnju nalaze se u različitim fazama žućenja i odumiranja cime.

      Vremenski uslovi u proteklom periodu, visoke temperature i deficit padavina, uticali su na brže propadanje cime krompira i narušavanje kompaktnosti bankova. Ovakvi vremenski uslovi pogodovali su i ubrzanom razvoju krompirovog moljca (Phthorimea operculella) i povećanju brojnosti populacije. Za naredni period najavljen je porast temperature koji će uticati na povećanu aktivnost ove štetočine.

      Krompirov moljac tokom vegetacije, na polju, razvija veći broj generacija (pet), ali razvoj nastavlja i u skladištu ukoliko se sa krtolama unese u skladišta bez regulisane temperature (dve do tri). Ima 4 razvojna stadijuma: odrasli leptir, jaje, larve, lutka. Ženke polažu jaja oko biljaka na zemlju, stabljiku, na i u okca na krtolama, a ispiljene larve se ubušuju u krtole i prave hodnike. Zbog oštećenja koja larve nanose na krtolama, napadnute krtole gube tržišnu vrednost. Podložne su i napadu patogena i brzo propadaju.

      Na feromonskim klopkama postavljenim u usevima krompira za praćenje krompirovog moljca na području Jablaničkog okruga, beleže se visoke brojnosti ulovljenih leptira. Potrebno je preduzeti sve raspoložive mere kako bi se sprečilo polaganje jaja, ubušivanje i razvoj larvi u krtolama krompira. Kod useva gde cima nije još u potpunosti propala, preporučuju se nepesticidne i hemijske mere zaštite, odnosno održavanje kompaktnosti zemljišta navodnjavanjem, da bi se sprečilo stvaranje pukotina i prodor ženki moljca do krtola gde polažu jaja, kao i sprovođenje hemijskih mera zaštite nekim od sledećih insekticida uz poštovanje karence:

      • Cipkord 20 EC, Ciprazor 20 EC, Crna mamba (a.m. cipermetrin) u količini 0,15-0,3 l/ha
      • Decis 2,5 EC, Konfuzija, Polux (a.m. deltametrin) u količini 0,3-0,5 l/ha
      • Ampligo 150 ZC  (a.m. hlorantraniliprol+lambda-cihalotrin) u količini 0,3 l/ha
      • Exirel (a.m. cijantraniliprol) u količini 0,1-0,125l/ha
      • Alverde (a.m. metaflumizon) u količini 0,2-0,25 l/ha

      Za useve krompira gde je cima suva preporučuje se vađenje krompira u što kraćem roku i uklanjanje sa parcele. Ne treba ostavljati krtole krompira direktno izložene napadu moljca. Nakon vađenja, krompir treba čuvati u skladištima u kojima je kontrolisana temperatura (ispod 10°C). Skladišta krompira treba da na svim otvorima budu obezbeđena gustim mrežama kako bi se sprečio ulazak odraslih jedinki i dalji razvoj moljca. Redovno kontrolisati uskladištene krtole. Prilikom unošenja krtola u skladište može se primeniti biološki insekticid na bazi azadirahtina (Ozoneem trishul 1% EC u koncentraciji primene 0,3%).

      Bojana Karapandžić, dipl. inž. polj.

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.