AGROTEHNIKA STOČNOG GRAŠKA

Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
  • Autor
    Članci
  • #599885
    Đurić Milenko
    Učesnik

      AGROTEHNIKA STOČNOG GRAŠKA

      OSNOVNE OSOBINE:Stočni grašak je sorta koja se najranije seje u proleće i ima vrlo kratku vegetaciju. Zbog gustog sklopa ostavlja zemljište čisto od korova i obogaćeno azotom jer se na korenu formiraju kvržice sa bakterijama – azotofiksatorima. Grašak zbog kratke vegetacije izbegava sušu u letnjim mesecima pa zato daje stabilne prinose. Grašak za zrno je ograničenog rasta, visine stabla 50-70 cm, otporan na poleganje sa mahunama koncentrisanim u vršnom delu stabljike. Zrno je krupno, masa hiljadu zrna je 230-300gr, sadrži 23-28% sirovih proteina, 5-6% celuloze, 1% masti i 3% pepela.

      PLODORED:Na istoj parceli može da se seje posle 3 godine, a u monokulturi i posle drugih mahunarki daje značajno smanjenje prinosa. Dobri predusevi su strna žita, kukuruz, krompir, suncokret. Grašak je dobar predusev svim kulturama izuzev mahunarki.

      OBRADA ZEMLJIŠTA:Osnovna obrada se obavlja na jesen na dubinu 20-25cm.Predsetvenu pripremu je najbolje obaviti setvospremačem na dubinu 8-10cm.

      ĐUBRENJE:Grašak u početnim fazama razvoja zahteva prisustvo azota u zemljištu dok se kasnije snabdeva putem azotofiksacije zahvaljujući kvržicama sa bakterijama na korenu.Potrebne količine aktivne materije za grašak su 40-50 kg/ha N, 70-100 kg/ha P<sub>2</sub>O<sub>5</sub> i 80-120 kg/ha K<sub>2</sub>O. Polovina azotnog đubriva i ukupna količina fosfora i kalijuma se unose pred osnovnu obradu, a ostatak azota se primenjuje predsetveno.

      SETVA:Vreme setve je druga polovina februara, prva polovina marta. Za setvu se koristi kvalitetno, deklarisano seme. Setvena norma iznosi 270-300 kg/ha semena. Dubina setve je od 4-6 cm. Setva se obavlja žitnim sejalicama sa međurednim razmakom 12,5 cm. Na tržištu može je u ponudi više sorti od različitih semenskih kuća.

      MERE NEGE:Zaštita od korova se obavlja  korektivno sa herbicidima za uskolisne korove. Zaštita od štetočina, prvenstveno od graškovog žiška, obavlja se preparatima u fazi punog cvetanja.

      ŽETVA:Vreme žetve je najčešće krajem juna, početkom jula kada je sadržaj vlage u zrnu oko 15-16% .Žetva se obavlja žitnim kombajnima uz određena podešavanja kao za žetvu soje.Visina reza je od 5-10 cm, brzina vitla treba da bude malo veća od brzine kombajna, brzina pužnog transportera se smanjuje, brzina obrtaja bubnja se kreće od 500-550 obrtaja u minuti, a zazor bubnja i podbubnja 15-20 mm na ulazu i 8-10 mm na izlazu.Prinos je 2,5-5,5 t/ha zrna. Posle žetve mogu se posejati rani hibridi kukuruza za silažu.

      Milenko Đurić, savetodavac za ratarstvo, PSSS ,,Poljosavet“ doo Loznica

    Gledanje 1 članka (od 1 ukupno)
    • Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.