- This topic has 0 odgovora, 1 glas, and was last updated 2 godine, 9 meseci ranije by Damljanović Milan.
-
AutorČlanci
-
29.03.2022 u 12:40 #520998Damljanović MilanUčesnik
Agrotehnika ozimih srnina u proleće 2022
U jesenjoj setvi strnina na teritoriji Moravičkog okruga je zasejano oko 8.300 hektara pšenice, 1.100ha ječma i oko 800ha ostalih strnih žita, pre svega tritikale. Kao što je poznato jesen je bila vrlo lepa i retko kad se dogodi da se setva završi u idealnom roku. Iako je ove godine setva završena u optimalnom roku, pokazalo se da nekada nije najbolje ni kada se sve uradi na vreme, jer su strnine “ušle” u zimski period u jako dobrom stanju.
Međutim, povoljno vreme za razvoj strnina se nastavilo pa je bokorenje bilo pojačano. Sa druge strane, bilo je dovoljno padavina padavina i snega u prethodnom periodu. U površinskom sloju, gde je uglavnom razvijen korenov sistem, bilo je dovoljno vlage, i pšenica je u vrlo dobrom stanju, čak i u mnogo boljem nego što bi trebalo. Problem je što je pšenica jako dobro izbokorena i što su usevi, u 90 odsto slučajeva na terenu, veoma gusti. Posle ovog zahlađenja koje je izuzetno odgovaralo pšenici da malo zaustavi rast, ponovo nas očekuju temperature visoke za ovaj period godine tako da možemo očekivati izuzetno guste i visoke useve na kraju vegetacije. Kada je usev gust, dolazi do borbe biljaka, povlače se za suncem i stvaraju se uslovi za poleganje pšenice u maju, junu, naročito ako budu vetrovi ili velike padavine .
Posebno treba obratiti pažnju kod prihranjivanja pšenice a naročito kod ječma. Na onim parcelama gde je prethodne godine bilo krompirište i gde je izvršeno osnovno đubrenje sa većim količinama đubriva , treba vrlo obazrivo vršiti prihranjivanje, čak i isključiti. Na ostalim parcelama obzirom da su se u toku zime hraniva isprala a azot spustio na veću dubinu mora se izvršiti prihranjivanje, jednofazno ali bolje dvofazno, sa prosečnim količinama KAN-a ( 150 – 200 kg /ha ).
– Proizvođači koji su utvrdili da su im preguste parcele, mogu sa lakim drljačama, obazrivo da prođu preko parcele popreko u odnosu na redove , da malo prorede useve, i to kada dozvole vremenski uslovi, kada ne bude kaljavo, već kada je zemlja suva ili smrznuta. Najbolje rešenje je da se prilikom prve zaštite pšenice od korova, primeni preparat cycocel 750 , u količini jednog do dva litara po hektaru. Reč je o inhibitoru rasta koji će sprečiti izduživanje prizemne internodije, zbog čega će pšenica ostati nešto niža, ali će izneti sav rod i neće polegnuti i pri pojačanoj prihrani ( 250 – 300 kg /ha KAN-a ) .Savetodavac M. Damljanović
-
AutorČlanci
- Morate biti prijavljeni da biste odgovorili u ovoj temi.