Održana edukacija savetodavaca PSSS za Modul 8: Dodavanje vrednosti proizvodima od voća i povrća kroz proizvodnju, preradu, pakovanje, promociju, zaštitu oznaka kvaliteta i promet malih količina hrane biljnog porekla na poljoprivrednim gazdinstvima

U skladu sa „Godišnjim planom usavršavanja poljoprivrednih savetodavaca i poljoprivrednih proizvođača“ za 2021. godinu, u organizaciji Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srbije i Instituta za primenu nauke u poljoprivredi (IPN), uz podršku kompanije BFC (Business & Finance Consulting) i nemačke Razvojne banke KfW, održana je edukacija za Modul 8 – Dodavanje vrednosti proizvodima od voća i povrća kroz proizvodnju, preradu, pakovanje, promociju, zaštitu oznaka kvaliteta i promet malih količina hrane biljnog porekla na poljoprivrednim gazdinstvima.

Teorijski deo edukacije, u trajanju od šest dana, održan je kroz učenje na daljinu (on lajn), na You Tube kanalu i Zoom platformi u sledećim terminima:  

– 2. aprila 2021. godine, za savetodavce u oblastima: biljna proizvodnja, prehrambena tehnologija i zaštita bilja;
– 6. i 7. aprila 2021. godine za savetodavce u oblastima: ratarstvo i povrtarstvo, prehrambena tehnologija;
– 8. i 9. aprila 2021. godine za savetodavce u oblastima: voćarstvo i vinogradarstvo, prehrambena tehnologija

Praktični deo edukacije, u trajanju od dva dana, biće realizovan na terenu, tokom četvrtog kvartala 2021. godine.

Teorijski deo edukacija za Modul 8, otvorio je dr Rade Jovanović, direktor Instituta za primenu nauke u poljoprivredi, a edukacije su moderirali dr Dragan Rahović, dr Divna Simić, dr Slavica Čolić  i dr Marijana Maslovarić, stručnjaci Instituta za oblasti ratarstva i povrtarstva, voćarstva i vinogradarstva i prehrambene tehnologije.

Predavači na edukaciji su bili Nenad Vujović, pomoćnik ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srbije i prof. dr Branislav Zlatković sa Poljoprivrednog fakulteta, Univerziteta u Beogradu.

Cilj modula je edukacija savetodavaca PSSS iz oblasti zakonske regulative, tehnologije proizvodnje, pakovanja, deklarisanja, brendiranja i plasmana proizvoda biljnog porekla i prenos stečenog znanja poljoprivrednim proizvođačima, koji su zainteresovani da kroz preradu uvećaju vrednost svojih proizvoda. Savetodavci će biti osposobljeni identifikuju i sagledaju mogućnosti i izazove uspostavljanja i unapređenja prerade hrane biljnog porekla na poljoprivrednim gazdinstvima, što će doprineti  povećanju profitabilnosti i konkurentnosti poljoprivrednih gazdinstava. Ovaj edukativni modul je osnova za sprovođenje savetodavnog modula u 2021. godini, na preko 100 gazdinstava sa kojima PSSS sarađuju.

Tokom prvog dana teorijskog dela edukacije obrađena je zakonska regulativa iz oblasti kvaliteta i prerade hrane biljnog porekla, a posebna pažnja posvećena je Pravilniku o proizvodnji i prometu malih količina hrane biljnog porekla, području za obavljanje tih delatnosti, kao i isključenju, prilagođavanju ili odstupanju od zahteva higijene hrane.

Naredni dani  teorijskog dela edukacije bili su posvećeni preradi povrća i voća na gazdinstvima i u objektima malog kapaciteta, u okviru kojih su obrađene teme: tehnološka svojstva voća / povrća, projektovanje kvaliteta hrane, upravljanje kvalitetom hrane, konzervisanje proizvoda od povrća i voća postupcima zakišeljavanja / želiranja, pasterizacije i sušenja, deklarisanje i označavanje hrane. Poslednji dan teorijskog dela edukacije bio je posvećen istraživanju tržišta, pakovanju, brendiranju, oznaci kvaliteta,  marketingu i prodaji hrane biljnog porekla proizvedenoj na poljoprivrednim gazdinstvima,

Tokom edukacije, učesnici su učestvovali u diskusiji direktnim uključivanjem ili postavljanjem pitanja preko Zoom platforme, čime je bio omogućen interaktivan rad.

Materijal sa edukacije

Prezentacija B.Zlatkovic Regulativa, upravljanje, zastita kvaliteta _020….pdf

Pravilnik o malim kolicinama N2_020421.pdf

Modul 8 Danijela Bardic 13.4.2021.pdf

Modul 8 9.4.2021 Prerada voca.pdf

Modul 8 8.4.2021 Prerada voca.pdf

Modul 8 7.4. f.pdf

Modul 8 6.4. f.pdf

Izvor: IPN