U skladu sa „Godišnjim planom usavršavanja poljoprivrednih savetodavaca i poljoprivrednih proizvođača“, za 2022. godinu, u organizaciji Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srbije i Instituta za primenu nauke u poljoprivredi (IPN), održana je edukacija za Modul 9: Korišćenje softvera u izradi planova osemenjavanja krava.
Edukacija je održana 29.3.2022. godine, kroz učenje na daljinu pomoću Zoom platforme i emitovana je direktno na You Tube kanalu.
Učesnici edukacije bili su savetodavci iz 22 Poljoprivredne savetodavne i stručne službe Srbije (PSSS), zaduženi za poslove u oblasti stočarstva.
Edukaciju je otvorio Nikola Popović iz Instituta za primenu nauke u poljoprivredi. Na početku edukacije učesnicima se obratio dr Rade Jovanović, direktor Instituta za primenu nauke u poljoprivredi, koji je ukazao na značaj genomske analize i primene savremenih tehnologija u cilju genetskog unapređenja stočnog fonda Republike Srbije.
Cilj edukacije je bio usmeren na potrebu da se PSS Srbije detaljnije informišu o programima (softver) za izradu planova osemenjavanja krava koji su dostupni na našem tržištu, kako bi mogli da iskoriste njihove prednosti i povećaju efikasnost proizvodnje mleka na nivou farme. Takođe, primenom softvera prilikom izbora semena bikova za osemenjavanje krava, eliminiše se mogućnost grešaka vezanih za inbriding ili nekontrolisano unošenje recesivnih gena u stado. Posebna pogodnost korišćenja softvera pri izradi planova osemenjavanja krava je mogućnost da se sa velikom preciznošću može odrediti očekivani genetski kvalitet potomstva u odnosu na roditelje.
Sadržaj modula odnosio se na upoznavanje sa radom softvera pri izradi planova osemenjavanja krava. Takođe, na primeru kalkulacije na bazi varijabilnih troškova je prikazan obračun očekivanih ekonomskih efekata korišćenja GMS softvera u prvoj generaciji ženskog podmlatka. U primeru kalkulacije su korišćeni podaci jedne osnovne odgajivačke organizacije za crno-belu rasu goveda. Učesnici edukacije su upoznati sa principima rada nekoliko softvera koji se trenutno koriste u Srbiji (Alta, GMS). Posebno je naglašena važnost pedigrea ili genomske ocene, kako bi se postigao najveći biološki i ekonomski efekata primene programa. Učesnici edukacije su detaljno upoznati sa načinom rada programa (softvera), kao i sa analizom dobijenih izveštaja.
Materijal sa edukacije dostupan je na sledećem linku: link
Očekuje se da će edukacija doprineti podizanju nivoa znanja savetodavaca u oblastima korišćenja softvera u izradi planova osemenjavanja krava što će biti od značaja za poboljšanje ekonomičnosti mlečnog i tovnog govedarstva Republike Srbije.
Predavači na edukaciji bili su Boris Berisavljević i dr Stevan Čanak iz Instituta za primenu nauke u poljoprivredi.
Izvor: IPN