U skladu sa „Godišnjim planom usavršavanja poljoprivrednih savetodavaca i poljoprivrednih proizvođača“ za 2022. godinu, u organizaciji Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srbije i Instituta za primenu nauke u poljoprivredi, održana je edukacija za Modul 10: Dobra poljoprivredna praksa.
Jednodnevna edukacija je održana 19. i 20. maja 2022. godine, kroz teorijska predavanja, u Institutu za primenu nauke u poljoprivredi i za deo učesnika on lajn.
Učesnici edukacije bili su savetodavci iz 22 Poljoprivredne savetodavne i stručne službe Srbije (PSSS), zaduženi za poslove ratarstva i povrtarstva, voćarstva i vinogradarstva, zaštite bilja.
Edukaciju su otvorili dr Slavica Čolić i dr Dragan Rahović, koji su ukazali da Zajednička poljoprivredna politika za period 2021-2028. godine uključuje ciljeve vezano za ekološku i klimatsku održivost poljoprivrednih, šumarskih i ruralnih područja. Imajući u vidu da se poljoprivredna politika Republike Srbije usklađuje sa ZPP EU, u budućem periodu predstoji uvođenje obaveznog poštovanja zahteva „višestruke usklađenostiˮ tj poštovanje dobrih poljoprivrednih i ekoloških uslova (GAEC) i obaveznih zahteva upravljanja (SMR) u pogledu zaštite životne sredine, dobrobiti životinja, zdravlja ljudi, životinja i bilja, kao uslov za ostvarivanje prava na direktna plaćanja i velikog broja mera ruralnog razvoja.ovog i sličnih skupova u cilju transfera znanja. Primena ovih standarda će za poljoprivredne proizvođače biti obavezna, te je stoga važna njihova priprema kako bi u trenutku uvođenja obaveze bili spremni za njeno ispunjavanje i sticanje prava za dobijanje podsticaja.
Materijal sa edukacije dostupan je na sledećem linku: link
Cilj edukacije bio je unapređenje savetodavnog rada PSSS za primenu dobre poljoprivredne prakse i tehnologija za ublažavanje dejstva prirodnih nepogoda u proizvodnji.
Sadržaj edukacije odnosio se na nove politike u vezi sa dobrim poljoprivrednim praksama, uticaje klimatskih promena na poljoprivredu u Srbiji, projekcije uticaja buduće klime na poljoprivredu u Srbiji i dobre poljoprivredne prakse u proizvodnji kukuruza, soje, pšenice i uljane repice.
Očekuje se da će edukacija doprineti podizanju svesnosti savetodavaca o značaju poštovanja pravila dobre poljoprivredne prakse i potrebi da se isto kroz savetodavni rad prenese poljoprivrednim proizvođačima kako bi odgovorili budućim zahtevima za ostvarenje prava na podsticaje, kao i situacijama koje mogu izazvati klimatske promene.
Predavači na edukaciji bili su Ljiljana Duduković, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede i prof. dr Slaven Prodanović, Poljoprivredni fakultet, Beograd.
Izvor: IPN